Zygmunt Broniarek: Języki obce – to klucz świata 6


wąska uliczka, na budynku wiszą flagi różnych państw

Zygmunt Broniarek: Języki obce to klucz świata, źródło: pixabay.com

Zygmunt Broniarek był jednym z najbardziej znanych dziennikarzy z Polski. Urodził się w biednej rodzinie robotniczej i wychował na warszawskiej Pradze. Zaczynał karierę w Życiu Warszawy. Później pracował jako korespondent zagraniczny w USA, Francji i Szwecji. Jest autorem wielu książek.

Sięgnęłam po jedną z nich: Jak się nauczyłem ośmiu języków. I zdradzę, co, według niego, trzeba robić, gdy chcemy mówić w języku obcym. We wpisie kursywą zostały oznaczone cytaty z książki.

Zygmunt Broniarek i jego sposób na 8 języków

Niemiecki

Mały Zygmuś znajduje u cioci samouczek języka niemieckiego, który był wydany jeszcze w czasach zaborów pruskich. Uczy się na pamięć kolejnych rozmówek. Po kilku latach pamięta podstawy niemieckiego.

W czasie nauki języka nie unikniesz uczenia się tekstów na pamięć.

Angielski

Na lekcjach angielskiego uczniowie bawią się w chusteczkę. Trzeba zwinąć ją w kłębek, rzucić do innej osoby i zadać jej pytanie, a ta musi odpowiedzieć. Dzieciaki prześcigają się w wymyślaniu coraz trudniejszych pytań. Trzeba się uczyć, żeby wyjść z tej sytuacji z twarzą.

Nie wierz, że można się nauczyć języka obcego bez pracy.

Księgarnia

Wybucha wojna. Zygmunt musi podjąć pracę. Jest pakowaczem książek w księgarni naukowej. Każda osoba z personelu zna 2 lub 3 języki. Chłopak korzysta z okazji i zamawia lingwafon do nauki portugalskiego. Kradnie podręczniki do języków. Pewnego dnia do księgarni przychodzi człowiek, który jest dziennikarzem i zna 7 języków. To przełom w życiu Zygmunta.

Korzystaj z każdej możliwości uczenia się języka obcego.

Operacje na języku

Sposób Zygmunta na naukę języków:

 1. Weź 3 kartki papieru. Na pierwszej napisz zdanie w języku obcym, na drugiej wymowę, a na trzeciej tłumaczenie. Powtórz wszystko 5 razy.
 2. Czytaj 10 razy zdanie z pierwszej kartki.
 3. Weź 4 kartkę i napisz zdanie w języku obcym z pamięci. Porównaj to z pierwszą kartką. Zaznacz, gdzie zrobiłeś błędy. Zrób 30 minut przerwy. Napisz zdanie jeszcze raz. Znów popraw błędy. Zrób 15 minut przerwy. Postępuj tak aż napiszesz wszystko poprawnie.
 4. Przetłumacz z pamięci zdanie z polskiego na język obcy.
 5. Powtórz zdanie z pamięci.

To istota uczenia się języków obcych. Co więcej, choć odnosi się ona do samouków, ma zastosowanie do wszystkich, którzy uczą się języków obcych.

Gdy zaczniesz mówić jakimś językiem, mów nim przy każdej okazji.

Radio

Pierwsza praca w mediach. Zygmunt Broniarek jest stenografem w Życiu Warszawy i po raz pierwszy może słuchać stacji w różnych językach: Anglików, Amerykanów, Rosjan, Włochów, Hiszpanów, Portugalczyków. Później zaczyna przygotowywać tłumaczenia z hiszpańskiego dla Polskiego Radia.

Słuchanie radia w językach obcych jest niesłychanie pomocne przy uczeniu się ich. Idealna metoda korzystania z radia polega na tym, by w czasie słuchania mieć przed sobą pisany tekst tego, co się słyszy.

Więcej o tym wspominam we wpisie Czy słuchanie radia pomaga w nauce języka?

Tłumaczenia

Jako zagraniczny korespondent Zygmunt Broniarek podziwia zawodowych tłumaczy. Ich pracę porównuje do aktorstwa. Potrafią odtworzyć nawet mimikę i gesty polityka, którego tłumaczą.

Jeżeli jesteś już zaawansowany – załóżmy w nauce języka włoskiego, kup gazetę. Przetłumacz na polski dwa akapity artykułu wstępnego. Z tekstu polskiego przetłumacz je na włoski i poprawiaj je aż Twój tekst włoski, przetłumaczony z polskiego, będzie identyczny z oryginalnym tekstem włoskim.

Ludzie

Jedna ze znajomych Zygmunta mówi: O której zaczyna się drinkowanie? To było magnificent przyjęcie. Dziennikarz poznaje też Armanda Hammera, który wyjechał do Rosji w interesach i uczył się rosyjskiego. Próbował codziennie zapamiętać słowa i od razu używał ich w rozmowie z Rosjanami.

Staraj się obcować jak najczęściej z cudzoziemcami lub Polakami, znającymi języki obce.

Podsumowanie

10 przykazań Zygmunta Broniarka:

 1. Zaczynaj naukę małymi porcjami.
 2. Nie wolno Ci przerwać kontaktu z językiem.
 3. Ucz się języka przez 7 dni w tygodniu.
 4. Podejmij naukę natychmiast, gdy tylko będziesz mógł.
 5. Tylko ciężka choroba może przerwać naukę języka.
 6. Nie zrażaj się trudnościami.
 7. Do nauki języka obcego nie potrzebne są specjalne zdolności.
 8. Tylko ci znają dobrze obcy język, którzy władają nim w mowie i w piśmie.
 9. Ciesz się z każdej okazji wypowiadania się w języku obcym.
 10. Dobre opanowanie jednego języka obcego ułatwia nauczenie się następnego.

Skorzystasz z jego rad? Ja na pewno. Zaczynam od dziś. A Ty?


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

6 komentarzy do “Zygmunt Broniarek: Języki obce – to klucz świata

 • Sławomira

  Podoba mi się porada 5 😉 Zastanawia mnie dziesiątka, czy dotyczy to jedynie języków w jakimś stopniu podobnych (np. indoeuropejskich) czy jakichkolwiek?

 • Maciej St. Zięba

  Zygmunt Broniarek wcale nie pisze, że kradł podręczniki z księgarni (w której pracował), tylko że fałszował faktury tak, by wyglądało, że książki te zamówił i kupił Niemiec (okupanci niemieccy nie pozwalali na sprzedaż podręczników do języków obcych Polakom). To zasadnicza różnica.

 • Martyna

  Czy jesteś mi w stanie napisać, z których stron są ww. cytaty i z jakiego wydania książki?
  Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź 🙂