Pomocnicy Świętego Mikołaja z Zachodu i Wschodu 1


logo akcji Blogowanie pod jemiołą

logo akcji Blogowanie pod jemiołą

Święty Mikołaj, Dziadek Mróz. Człowiek z białą, długą brodą. Ubrany w czerwony płaszcz. Jest najważniejszy w bożonarodzeniowych opowieściach. Jednak są też inni, równie cenni, uczestnicy świątecznych historii. To pomocnicy Świętego Mikołaja. Na Zachodzie są to elfy, a na Wschodzie Śnieżynka. Jak pojawili się w folklorze?

Pomocnicy Świętego Mikołaja z Zachodu

Elfy po raz pierwszy pojawiły się w literaturze amerykańskiej w 1850 roku w książce Louis’y May Alcott Christmas Elves. Jednak jej rękopis nigdy nie został opublikowany. Dopiero po 23 latach na łamach magazynu Godey’s Lady’s Book ukazała się ilustracja Świętego Mikołaja w otoczeniu zabawek i elfów. Wtedy obraz małych pomocników zaczął upowszechniać się wśród mieszkańców Ameryki.

Dziś elfy są nierozerwalnie związane z Bożym Narodzeniem w chrześcijańskim kręgu kulturowym. Ich znaki rozpoznawcze to zielony strój i spiczaste uszy. Przygotowują zabawki dla dzieci w fabryce, która znajduje się na biegunie północnym.

Śnieżynka – pomocnica ze Wschodu

Po drugiej stronie globu można usłyszeć podanie o dziewczynce, która została ulepiona ze śniegu i ożyła. To Śnieżynka – wnuczka Dziadka Mroza – wschodniego odpowiednika Świętego Mikołaja.

Dziewczynka po raz pierwszy pojawiła się w literaturze w 1869 roku w dziele pisarza Aleksandra Nikołajewicza Afanasjewa. W bajce chłop Iwan i jego żona Maria są szczęśliwym małżeństwem. Jednak nie mają dzieci. Ze śniegu lepią lalkę, która ożywa. Na końcu opowieści dziewczynka topnieje.

Śnieżynka stała się towarzyszką Dziadka Mroza dopiero w okresie radzieckim. W latach 30. była niemowlakiem. Dopiero później upowszechnił się obraz kilkuletniej dziewczynki, która pomaga rozdawać prezenty na Nowy Rok. Na Wschodzie właśnie wtedy do dzieci przychodzi Dziadek Mróz.

Który obraz bardziej do Ciebie przemawia? Wolisz elfy czy Śnieżynkę?

Zajrzyj na inne blogi

Ten wpis powstał w ramach akcji Blogowanie pod jemiołą.

Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy adwentowy kalendarz. Możecie go znaleźć we wpisie Blogowanie pod jemiołą 2017 – będzie się działo.

Wczoraj na blogu Englishake Ola opublikowała wpis Holy s***! Czyli zaskakujące słówka, których nauczysz się z…angielskich kolęd!

A już jutro Ania z English with Ann zafunduje Wam kolejnych Świątecznych słów kilka…

Konkurs

Blogowanie pod jemiołą wiąże się także z konkursem. Szczegóły znajdziesz na stronie blogerów językowych i kulturowych. Trzeba odpowiedzieć w nim na pytanie:

Jakie słowo w języku obcym kojarzy Ci się ze Świętami i dlaczego?

Czekamy na Twoją odpowiedź.

Do wygrania są:

  • 3 książki z wydawnictwa Lingea wraz z dodatkowym rabatem 25% na całą ofertę
  • 3 książki od wydawnictwa Preston Publishing
  • 3 roczne dostępy do kursów na platformie Lerni
  • 3 roczne dostępy do kursów na platformie Multikurs

Oprócz tego mamy dla Was wszystkich rabat w wysokości 25% na ofertę wydawnictwa Preston Publishing (rabat nie dotyczy pozycji, które objęte są innym rabatem) ważny od 01.12.2017 do 24.12.2017 godz. 23:59:59 na hasło JEMIOLA. Oraz rabat w wysokości 40% na całą ofertę platformy Multikurs.pl również na hasło JEMIOLA ważny do końca roku 2017.

Patroni

Źródła:

Christmas elf

Снегурочка


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Komentarz do “Pomocnicy Świętego Mikołaja z Zachodu i Wschodu