Od czego zacząć samodzielną naukę języka?


Od czego zacząć samodzielną naukę języka, źródło: pixabay.com

Od czego zacząć samodzielną naukę języka, źródło: pixabay.com

Kiedyś myślałam, że języka mogę nauczyć się tylko na kursach. Miałam zajęcia w szkole, dodatkowo chodziłam na korepetycje. Później poszłam na studia filologiczne. Angielskiego i rosyjskiego uczyłam się przez wiele lat. Zawsze pod okiem nauczyciela.

Odkryłam jednak, że największe postępy zaczęłam robić, gdy zapomniałam o książkach i ćwiczeniach gramatycznych. I najzwyczajniej w świecie otoczyłam się angielskim i rosyjskim.

Przeszłam już tę drogę, dlatego dzielę się moimi wnioskami.

Od czego zacząć samodzielną naukę języka?

Najważniejszy jest cel

To ciekawe, że prawie nigdy nie stawiamy sobie celu, jeśli się czegoś uczymy. Taką postawę zazwyczaj kształtuje szkoła. Po co Ci język? Po prostu musisz to wiedzieć. To świetne antidotum na brak motywacji. Mój cel z angielskiego? Będę jeździć po całym świecie. Proste. 🙂

Zacznij od tekstów po polsku

Jak to? To bez sensu. A właśnie chodzi o to, żeby zainteresować się kulturą danego kraju. Przeczytaj książkę. Zajrzyj na blogi tematyczne. Jeśli możesz, udaj się w podróż. Później zacznij czytać o tym, czego się dowiedziałeś, w języku, którego chcesz się nauczyć.

Przez kilka tygodni tylko słuchaj

Na początku nic nie będziesz rozumieć. Pewnie zastanawiasz się, po co słuchać, skoro i tak nie wiesz, co to wszystko znaczy. Nie martw się. To naturalne. Daj czas swojemu umysłowi na to, żeby osłuchać się z nowym językiem.

Poszukaj odpowiednich materiałów

Jakie są odpowiednie? Takie, które będą dla Ciebie najciekawsze. To może być na przykład książka o amerykańskiej kuchni albo ulubiony serial. Nie zaczynaj o wkuwania wszystkiego na pamięć, bo szybko się zniechęcisz.

Stwórz dobry plan

Cele osiąga się małymi kroczkami i codzienną systematyczną pracą. Zastanów się, ile masz czasu. Liczy się jakość, a nie ilość.

Zapisz w kalendarzu kilka konkretów. Na przykład:

  • oglądam filmik na YouTube i uczę się 2 zdań;
  • oglądam odcinek ulubionego serialu i uczę się 5 zdań;
  • czytam artykuł w internecie i uczę się 2 zdań.

Wyznacz dzień na podsumowanie

Raz w tygodniu przejrzyj to, czego się nauczyłeś. Zrób powtórkę i wyznacz sobie nagrodę. To nie musi być nic wielkiego: filiżanka dobrej kawy, wieczór z najbliższą osobą, miła lektura po polsku, spacer, kino. Na odpoczynek też w końcu trzeba mieć czas. 🙂

Próbowałeś uczyć się języka samodzielnie? Jak Ci szło? Masz podobne doświadczenia do moich?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.