Miasto Angarsk – postsowiecka perełka? 2


Już za 3 dni wyjeżdżamy do Polski. Za to dziś czeka nas kolejna wycieczka. Jedziemy elektriczką. Naszym celem jest miasto Angarsk.

Miasto Angarsk wygrywa w konkursie

pomnik Lenina w centrum Angarska, autor: M.

pomnik Lenina w centrum Angarska, autor: M.

To bardzo ciekawe, że ta 260-tysięczna miejscowość dwa razy wygrała coroczny konkurs na najwygodniejsze miasto w Rosji. Celem tych zmagań jest wyróżnienie przez władze miejsc, gdzie buduje się najwięcej mieszkań, rozwija kanalizację i dba o powstawanie nowych miejsc pracy i interesy pracownika. Jak zwykle, nie wystarczyło mi to, że o czymś przeczytałam. Sama musiałam sprawdzić, co się za tym wszystkim kryje.

Angarsk to typowe postsocjalistyczne miasto. W latach 40. zbudowano je całkowicie od podstaw. Powstawały tu głównie fabryki petrochemiczne. Potrzebne były ręce do pracy, więc wokół nich wyrastały osiedla robotnicze. Angarsk zyskał prawa miejskie już w latach 50. To centrum jednego z największych ośrodków przemysłowych w Rosji. Leży na trasie Kolei Transsyberyjskiej. Jest jednym z najważniejszych węzłów transportowych w kraju.

Miasto Angarsk na żywo

ratusz miejski, autor: Justyna Napiórkowska

ratusz miejski, autor: Justyna Napiórkowska

Trafiamy do centrum. Szeroki plac Zwycięstwa u zbiegu ulic Marksa i Lenina jest postsocjalistyczną wizytówką miasta. Na środku musiał znaleźć się pomnik Lenina.

Pałac Kultury w Angarsku, autor: Justyna Napiórkowska

Pałac Kultury w Angarsku, autor: Justyna Napiórkowska

Architektura miasta czerpie inspiracje ze starożytnych kultur. Pałac Kultury, zbudowany w centrum, jest podobny do świątyni na greckim Akropolu. Co godzinę dzwony na miejskim ratuszu wygrywają melodię. Zostajemy, by posłuchać. Ogromy plus, bardzo interesująca kompozycja.

Choć widać, że gospodarzom brakuje środków na remont chodników i bloków mieszkalnych, jest tam schludnie i czysto. I to zarówno w centrum, jak i na obrzeżach. Jest zupełnie inaczej niż w Irkucku, który nie przypadł mi do gustu od samego początku.

fontanna w parku miejskim, autor: Justyna Napiórkowska

fontanna w parku miejskim, autor: Justyna Napiórkowska

główne skrzyżowanie w Angarsku, autor: Justyna Napiórkowskaa

główne skrzyżowanie w Angarsku, autor: Justyna Napiórkowskaa

Czy nazwałabym miasto Angarsk postsowiecką perełką? Stanowczo tak. A to dlatego, że choć jest podobny do wielu miejsc z socrealistycznym rodowodem, jego gospodarze dbają o czystość miasta i jego rozwój. I to właśnie je wyróżnia. W Angarsku można wieść spokojne życie – z pewną pracą w fabryce, mieszkaniem w bloku i pensją wypłacaną na czas. A wielu mieszkańców Rosji nadal tego nie ma…

Znaleźliśmy odpowiedź. Możemy wracać do Irkucka na wieczór.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

2 komentarzy do “Miasto Angarsk – postsowiecka perełka?