Kenneth Hale, który znał ponad 50 języków 2


Na zdjęciu są dwie półki ścinne. Na nich znajdują się słowniki, skrzynki z nadrukowanymi flagami brytyjską i amerykańską, akcesoria do pisania i rysowania.

Kenneth Hale, który znał ponad 50 języków, źródło: pixabay.com

Językami zainteresował się, gdy był nastolatkiem. Już w młodości postanowił, że nauczy się kilku języków Indian Amerykańskich. Uczył się w sposób niezwykły. Słuchał tubylca przez 10-15 minut i to mu wystarczało, aby opanować podstawy nowego języka. Mógł po tym czasie nawiązać prostą konwersację. Kenneth Hale poznał w ten sposób ponad 50 języków. Sam twierdził, że biegle mówił w 3 – po angielsku, hiszpańsku i w języku Aborygenów – warlpiri.

Życie prywatne poligloty

Kenneth Hale urodził się w latach 30. Jego rodzina przeprowadziła się na rancho w stanie Arizona. Już w szkole średniej uczył się kilku języków Indian, Aborygenów i polskiego. Później studiował antropologię i języki rdzennych Amerykanów. Wybrał karierę naukową. Do lat 90. wykładał języki na różnych uniwersytetach. Prywatnie był mężem i ojcem czterech synów. Jeden z nich był adoptowany.

Niezwykła metoda nauki języków

Jak sam mówił, nigdy nie opanował żadnego języka w ławce szkolnej. Uczył się poprzez kontakt z ludźmi. Pytał ich o nazwy części ciała, zwierząt i różnych rzeczy. Poznawał rzeczowniki. Następnie rozpracowywał system dźwiękowy. Próbował też zapisywać słowa, jeśli dany język nie miał alfabetu.

Kenneth Hale brał też udział w projekcie rewitalizacji języków martwych. Tak było na przykład z walijskim w Wielkiej Brytanii. Twierdził, że jeżeli straci się mowę, zaginie kultura. To tak jakby spuścić bombę na muzeum w Luwrze.

Kenneth Hale zmarł w 2001 roku na raka jako słynny poliglota.

Czego uczy Cię ta historia?

Ta historia to jedna z moich inspiracji. I to nie tylko dlatego, że Kenneth Hale studiował filologię i antropologię, tak jak ja. Nauczyłam się od niego kilku ważnych rzeczy:

  • nie trzeba biegle mówić, żeby móc porozumieć się w danym języku;
  • najszybciej uczysz się, gdy używasz słów w kontekście;
  • kontakt z nosicielem języka jest niezastąpiony.

Jak podoba Ci się historia poligloty? Wyciągasz z niej takie same wnioski jak ja? A może wiesz na jego temat coś więcej?

Wpis powstał na podstawie poniższych publikacji:

Wikipedia

The Economist

The New York Times

The Guardian


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

2 komentarzy do “Kenneth Hale, który znał ponad 50 języków