Jakie są realia dojazdu nad Bajkał? 2


Dojazd nad Bajkał

Dojazd nad Bajkał, autor: Justyna

Wyjazd na Syberię wiąże się z pokonaniem ogromnej odległości. Z Warszawy do Irkucka jest około 6500 kilometrów. Koszt dojazdu to najdroższa część wyprawy. Warto dobrze się zastanowić przed podjęciem decyzji o zakupie biletów. Poniżej podaję, jak wygląda dojazd nad Bajkał, pokazuję widełki cenowe i przedział czasowy trwania podróży. Jest to stan na 2015 rok.

1. Dojazd samolotem

Jest to najdroższy środek transportu, ale także najszybszy. Polecam go osobom, którym zależy na tym, aby jak najdłużej być na miejscu. Wybrałam właśnie tę formę dojazdu. Z Warszawy do Moskwy leci się dwie godziny, a następnie trzeba się przesiąść na rejs do Irkucka, który trwa 6 godzin. Mój przelot trwał około 12 godzin, łącznie z odprawą, kontrolą bezpieczeństwa na lotnisku i odbieraniem bagażu.

W polskich wyszukiwarkach najtańsze bilety są dostępne za około 2500 zł. Za tę cenę kupuje się bilet w klasie ekonomicznej bez możliwości zwrotu pieniędzy w razie odwołania rezerwacji. Za swój przelot płaciłam w styczniu 3500 zł. Lot był w lipcu, więc wolałam wybrać droższy transfer, aby móc odzyskać choć część kosztów, gdyby okazało się, że powinnam zostać w Polsce.

Jeśli przejrzy się zagraniczne strony internetowe, można trafić na bardzo tanie oferty lokalnych syberyjskich linii lotniczych. W ten sposób manewruje się kosztami przelotu.

2. Dojazd nad Bajkał autobusem i samolotem

Dobrym sposobem na zbicie części kosztów dojazdu jest zdecydowanie się na przejazd autobusem do Petersburga lub Moskwy, a następnie skorzystania z oferty linii lotniczych. Bilety na rejsy samolotem wewnątrz Rosji są około dwa razy tańsze niż międzynarodowe. Wadą tego rozwiązania jest wydłużenie czasu podróży.

Autobus z Warszawy do Sankt Petersburga jedzie około 22-25 godzin, a do Moskwy 26-29 godzin. Rejs samolotem z Petersburga (obowiązkowa jest przesiadka w Moskwie) do Irkucka może trwać nawet 14-15 godzin. Podróż samolotem z Moskwy do Irkucka trwa około 6 godzin, jak już wspominałam wyżej. Dodatkowo doliczam około 6 godzin na przesiadki, odprawy i dojazd z dworca autobusowego do lotniska.

Pod względem kosztów sytuacja wygląda bardziej optymistycznie. Autokar z Warszawy do Petersburga to koszt około 500-600 zł, a do Moskwy 600-700 zł. Za najtańsze bilety na wewnętrzny transfer lotniczy z Petersburga do Irkucka płaci się około 1 300 zł. Z kolei z Moskwy do Irkucka można dojechać za około 1700 zł.

Podsumowując:
– na trasie Warszawa-Petersburg-Irkuck czas podróży może trwać 42-46 godzin i kosztować 1800-1900 zł,
– decydując się na przejazd z Warszawy przez Moskwę do Irkucka, trzeba liczyć się z podróżą trwającą 38-41 godzin za 2300-2400 zł.

3. Dojazd pociągiem i samolotem

Jest to kolejny sposób na zorganizowanie tańszego przejazdu. Znów jednak zostanie wydłużony czas podróży.

Pociąg z Warszawy do Moskwy jedzie około 17-19 godzin. Samolotem z Moskwy do Irkucka leci się około 6 godzin. Dodaję do tego 6 godzin zapasu na odprawę, przejazd pomiędzy stacją kolejową a lotniskiem i odprawę i kontrolę bezpieczeństwa. Daje to razem 29-31 godzin w podróży. Koszt przejazdu pociągiem to około 1100 zł. Dodajemy około 1700 zł za bilety lotnicze. Łączny koszt podróży wynosi w przybliżeniu 2800 zł.

4. Dojazd nad Bajkał pociągiem

Ta forma dojazdu to zarazem oszczędność i przygoda. Warto ją przeżyć. Podróż pociągiem zajmie jednak około 5 dni. Długo zastanawiałam się, czy zdecydować się na przejazd Koleją Transsyberyjską. Uznałam jednak, że będzie to materiał na inną wyprawę. Miałam tylko 21 dni na zobaczenie Bajkału, dlatego nie chciałam poświęcić 10 dni urlopu na podróż pociągiem.

Jeśli wybiera się ten sposób dojazdu, trzeba zarezerwować wcześniej bilety na rosyjski pociąg. Można to zrobić przez internet na stronie poezda.net. Najtańsze bilety na trasie Moskwa-Irkuck kosztują około 700 zł. Do tego doliczamy koszt przejazdu na trasie Warszawa-Moskwa za 1100 zł.

Jedziemy więc 5 dni za około 1900 zł.

Wnioski

Gdy planujemy podróż nad Bajkał, liczą się dwie rzeczy: czas i pieniądze. Wszystko zależy od tego, co chcesz zaoszczędzić. Proszę, pamiętaj, że opisane ceny i realia odnoszę się do 2015 roku, kiedy to planowałam swoją wyprawę.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

2 komentarzy do “Jakie są realia dojazdu nad Bajkał?

 • brawo102

  Witam.
  Ja znalazłem takie połączenie do Irkucka.
  1.Autobus.
  Trasa Warszawa-Kaliningrad koszt autobusu około 350zł w obie strony
  2.Samolot.
  Wylot z Kaliningradu godzi 20.10 przesiadka w Moskwie 55min.Lot do Irkucka 6godzin jest się o 10.30 czasu miejscowego.
  koszt z autobusem to około 2500zł w obie strony.
  Do tego jeszcze trzeba doliczyć koszta wizy Rosyjskiej i meldunku na miejscu.

  • Justyna Autor wpisu

   Super sprawa. Planując swoją wyprawę, nie brałam pod uwagę przesiadki w Kaliningradzie. Wychodzi trochę drożej niż przeprawa pociągiem. W swoich analizach też brałam pod uwagę koszty transportu w obie strony.

   Dzięki za komentarz. Inni czytelnicy skorzystają na tej informacji. 🙂