Jaka jest najważniejsza cecha poligloty? 8


Jaka jest najważniejsza cecha poligloty

Jaka jest najważniejsza cecha poligloty, źródło: pixabay.com

Pytacie mnie często, o to, jaka jest najważniejsza cecha poligloty i co decyduje o talencie językowym. Szczerze mówiąc, nie znam odpowiedzi. Mój podziw również wzbudzają osoby, które znają około 30 języków obcych i wciąż uczą się nowych. Moim zdaniem, ich sukces nie jest wynikiem talentu językowego, a decyzji, które podjęli w swoim życiu. Poświęcają swój czas na uczenie się słów i gramatyki i rezygnują na przykład z rozrywki.

O skutecznej nauce języka decyduje kilka rzeczy. Może Wy wybierzecie najważniejszą cechę poligloty?

Cierpliwość

W sieci często spotykam hasła typu: Nauczysz się języka w 7 dni, W miesiąc zaczniesz mówić po niemiecku. Piękne obietnice z płytkim dnem. Wystarczy zadać sobie kilka dodatkowych pytań i czar pryska. Na jakim poziomie będzie to znajomość języka? O czym będzie można porozmawiać z Niemcem po miesiącu nauki? Nie licz na to, ze ktoś za pomocą magicznej różdżki sprawi, że zaczniesz mówić w języku obcym. To właśnie cierpliwość sprawia, że umie się coraz więcej i rozumie się coraz lepiej.

Systematyczność

Zapisanie się na kurs językowy i uczęszczanie na zajęcia dwa razy w tygodniu to za mało. Języka trzeba uczyć się codziennie lub minimum pięć dni w tygodniu. Kurs powinien być uzupełnieniem Twojej codziennej pracy. Odrobienie zadania domowego na 30 minut przed zajęciami da niewielkie efekty.

Ciekawość

Ach, ile to razy słyszałam w pracy: – Mógłbym więcej zarabiać, gdybym znał angielski. Same słowa już wywołują w człowieku stres. Komunikujesz wszystkim wokół, że masz nieciekawą sytuację finansową i za mało determinacji, aby to zmienić. A gdyby tak o czymś pomarzyć? Może o przeczytaniu Stephena Kinga w oryginale albo podróży po Australii? Wszystko zależy od Ciebie. Ciekawość spowoduje, że nie będziesz się stresować, a nauka zacznie sprawiać Ci przyjemność.

Pozwolenie na popełnianie błędów

Najważniejsze funkcje języka to komunikacja, komunikacja i jeszcze raz komunikacja. Wszystko ostatecznie i tak sprowadza się do tego, czy wytłumaczysz obcokrajowcowi, jak dojść do wyznaczonego miejsca, czy porozmawiacie przy kolacji, czy będziecie mogli wspólnie się śmiać. W takich sytuacjach nie myślę o używaniu czasu Present Simple albo Past Perfect. To nie ma znaczenia, przecież mój rozmówca mnie rozumie.

Determinacja

Cele osiąga się, gdy szuka się na to sposobu. Tłumaczenie sobie, że po protu nie wyszło, nie doprowadzi do tego, że zaczniemy porozumiewać się w języku obcym. Czasem trzeba coś powtórzyć kilka razy, żeby to zapamiętać i zrozumieć. Próbuj, a w końcu się uda. Na blogu już podawałam 50 sposobów na naukę języków obcych.

Najważniejsza cecha poligloty

Wiecie już, jaka jest najważniejsza cecha poligloty? Ja nie. Może mi pomożecie i dodacie komentarz?


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

8 komentarzy do “Jaka jest najważniejsza cecha poligloty?

 • Paulina

  Zainspirowałaś mnie tym wpisem, żeby wrócić do nauki języków. Mimo tego, że staram się oglądać filmiki i czytać artykuły po angielsku używam go stanowczo zbyt rzadko.

 • Justyna

  Paulino, tak trzymać. Angielski możesz powtarzać przez 5 minut dziennie. Spróbuj znaleźć osobę, z którą będziesz rozmawiać – może przyjaciółka, może wymiana językowa poprzez dedykowane serwisy. Sposobów jest wiele, trzeba tylko chcieć.

 • wRóżneStrony

  Masz rację. Ja bym określiła to wszystko jednym słowem – wytrwałość.

  P.S. A ostatnio uslyszałam, że talent do języków mają osoby mające sluch muzyczny. Prawie się poturlałam ze śmiechu, bo wśród moich znajomych jest prawie odwrotnie 😉

  • Justyna Autor wpisu

   Szczerze mówiąc, nie wierzę we wszystkie badania na temat talentu językowego. Uczenie się języków to przede wszystkim ciężka praca, która przynosi efekty dopiero po pewnym czasie.

 • Aleksandra

  Potwierdziło się to, co wiedziałam od zawsze… nie jestem poliglotką. Ba, nawet nie mam predyspozycji do zostania nią kiedykolwiek. Żadna z tych cech nie jest moją mocną stroną, ale zdecydowanie zgadzam się, że są one ważne podczas uczenia się języków. Obawiam się, że nie ma tej najważniejszej, bo wszystkie są istotne.

  • Justyna Autor wpisu

   Olu, wszystko jest kwestią znalezienia odpowiednich metod i złamania pewnych schematów, które masz w sobie. Uważam, że każdy może uczyć się języków obcych i całym swoim blogowaniem chcę pokazać, że blokady językowe tworzymy sobie sami.