Jak zrobić osobiste podsumowanie roku z językami?


Jak zrobić osobiste podsumowanie roku z językami, źródło: pixabay.com

Jak zrobić osobiste podsumowanie roku z językami, źródło: pixabay.com

Już niebawem kończy się kolejny rok. Ostatni dzień grudnia to świetna okazja, aby wyciągnąć wnioski  z tego, jak przeżyłaś ostatnie 12 miesięcy. Warto zastanowić się przez chwilę, co było dobre, a co złe, co wyszło, a co nie. No właśnie, jak zrobić osobiste podsumowanie roku z językami?

Dlaczego warto?

Zdziwiłabyś się, gdybyś wiedziała, jak wielu ludzi stara się nie myśleć o swojej przeszłości. Boi się podsumowań, bo nie chce wracać do smutnych wspomnień albo odkryć, że nie zrobiła żadnego kroku do przodu. Mimo wszystko warto robić podsumowania, przemóc początkowe obawy i zyskać coś bardzo cennego – większą wiedzę o sobie.

Jeśli potraktujesz swoją przeszłość jak zasób i cenną lekcję, spojrzysz na ostatnie 12 miesięcy w zupełnie inny sposób. Okaże się, że przeszłaś długą i ciekawą drogę, odbyłaś fascynującą podróż. Spojrzenie z dystansem na 2016 rok i swoją naukę da Ci niezwykle cenną wiedzę na temat własnego życia. Możesz potraktować to jak zamknięcie pewnego rozdziału.

Najważniejsze zasady

Nie zdradzę najlepszej metody dla Ciebie. Masz swój własny styl, osobiste preferencje. Sama najlepiej wiesz, co jest dla Ciebie najlepsze. Słuchaj swojej intuicji.

Podaję tu kilka najważniejszych zasad:

Zarezerwuj chwilę tylko dla siebie, w zupełnej samotności. Nich nikt Ci nie przeszkadza.

Wybierz najlepszą dla siebie porę – poranek, wieczór, a nawet środek nocy.

Ważne jest to, aby twoje podsumowanie przebiegało w atmosferze intymności. Pomoże tu dobry alkohol albo smaczna herbata, ulubiona muzyka albo ciepły koc.

Zrób notatki, a łatwiej wyciągniesz konstruktywne wnioski. Poniżej znajdziesz pytania, na które warto odpowiedzieć, gdy zrobisz osobiste podsumowanie roku z językami.

A nastawienie? Nie wróżę Ci sukcesu, jeśli w czasie podsumowania przyjmiesz rolę własnego krytyka. Surowy sędzia, który będzie wytykał błędy na pewno Ci nie pomoże. Lepiej jest wystąpić w roli własnego przyjaciela, towarzysza Twojej drogi. Taka osoba zrozumie proces, jaki przeszedłeś w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Nabierz dystansu i oceniaj wszystko z pozycji obserwatora.

Jak zrobić osobiste podsumowanie roku z językami?

Jeśli czytasz ten wpis, to znaczy, że ważna jest dla Ciebie nauka języków. Teraz dowiesz się, jak zrobić oś czasu i odpowiedzieć na ważne pytania na temat Twojej nauki.

Oś czasu

Narysuj na kartce oś czasu. Zaznacz na niej datę 1 stycznia i 31 grudnia. Podziel oś na miesiące i kwartały. Wypisz ważne wydarzenia i przełomowe momenty w Twojej nauce. Zastanów się, które były ważne. Na końcu wybierz 3 najważniejsze.

Odpowiedz teraz na poniższe pytania. Podzieliłam je na kategorie tematyczne.

Ja i moje języki

Jakie jest moje nastawienie do nauki języków?
Jak dbam o swoją naukę?
Co w procesie nauki sprawia mi największą satysfakcję?
Jakie nawyki mi służą, a jakie nie przynoszą pożądanych efektów?
Co robię chętnie, a co jest przykrym obowiązkiem?
Czego mogę się dowiedzieć o swojej nauce z odpowiedzi na powyższe pytania?

Moje osiągnięcia

Co udało mi się zrealizować w nauce języków w ostatnim roku?
Jak to wpłynęło na moje życie?
Czego nie udało mi się zrealizować i dlaczego?
Czego mnie to nauczyło?

Moja codzienna nauka

Czemu poświęcałem najmniej, a czemu najwięcej uwagi?
Co było dla mnie najtrudniejsze w nauce języków i jak sobie dałam z tym radę?
Co sprawiło mi najwięcej satysfakcji?
Co mi nie wyszło i jak uniknąć tego w przyszłości?
Czy moja nauka jest zgodna z moimi wartościami i priorytetami?

I wyciągnij wnioski

Na podstawie swoich notatek wypisz największe sukcesy w swojej nauce języków. Oceń efekty swoich działań. Zastanów się, co wyszło najlepiej. A teraz pomyśl, z czego nie jesteś zadowolona. I odpowiedz na pytanie, czego uczą Cię te doświadczenia. Jakich zasobów potrzebujesz w przyszłości? Pomoże Ci w tym wpis Błędy w nauce języków obcych, które popełniamy.

Twoja analiza będzie świetną podstawą do wyznaczenia sobie celów językowych na następny rok. O tym, jak to zrobić piszę w poście Jak zrobić listę postanowień noworocznych i nauczyć się języka?

Napisz w komentarzach, jak wypadło Twoje podsumowanie. Jesteś z niego zadowolona? Doszłaś do ciekawych wniosków?

I jeszcze jedno:
SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.