Jak zrobić listę postanowień noworocznych i nauczyć się języka?


Jak zrobić listę postanowień noworocznych i nauczyć się języka, źródło: pixabay.com

Jak zrobić listę postanowień noworocznych i nauczyć się języka, źródło: pixabay.com

Święta i zabawa sylwestrowa już za nami. Życie wraca do normy. Wraz z 2017 rokiem pojawiają się nowe plany i nadzieje. Niedawno zastanawiałam się, jak zrobić osobiste podsumowanie roku z językami. Teraz czas pomyśleć o tym, jak zrobić listę postanowień noworocznych i nauczyć się języka?

– Ach, żeby tak przynajmniej znać angielski! Ale nie mam zdolności, czasu, motywacji, szczęścia… Sam Bóg wie, czego jeszcze. Myślisz w ten sposób? W takim razie ten wpis jest dla Ciebie. No właśnie, co zrobić, żeby Twoje językowe postanowienia noworoczne były skuteczne.

Jak zrobić listę postanowień noworocznych i nauczyć się języka w 2017 roku?

Po pierwsze marzenia

Warto marzyć. W tym naprawdę nie ma nic złego. Zastanów się, co jest na samym końcu Twojej drogi. Gdzie są Twój wewnętrzny Mount Everest? Ile języków chcesz znać? Jakie języki? Na jakim poziomie? Do czego będą Ci potrzebne? Po co warto się ich uczyć?

Po drugie mniejsze cele na kolejny rok

Już wiesz, co jest na końcu. Teraz zastanów się, jakie priorytety masz w tym roku. Nie ustalaj ich zbyt wiele. Na przykład mało realne będzie to, że w grudniu będziesz płynnie władać trzema językami, których zaczniesz uczyć się w styczniu od podstaw. Ustal coś, co jest możliwe do osiągnięcia w ciągu roku. Nie oczekuj od siebie zbyt wiele na raz.

Po trzecie plan działania

Podziel swój cel na 12 mniejszych działań. Czasem łatwiej jest zacząć od końca. Wyobraź sobie, w jakim miejscu będziesz w grudniu, potem w listopadzie i tak dojdź do stycznia.

Wszystko zapisuj

Teraz przyszedł czas na najmniejsze działania. Każdego dnia rób kolejny mały kroczek. Możesz posłuchać radia, nauczyć się 30 słów, obejrzeć ulubiony serial w języku obcym. Na koniec roku zauważysz, że zrobiłeś 365 małych kroków. Czasem 366 :). Z każdym dniem satysfakcja będzie coraz większa.

Odłóż wszystko na tydzień

Sprawdź swoją motywację. Schowaj kartkę z celami na tydzień i potem przeczytaj ją jeszcze raz. Jeśli nie masz tyle samo energii co 7 dni temu, zarzuć swoje plany. Nauka języka nie ma w takim razie sensu. Jeśli zaś nadal chcesz robić postępy, po prostu działaj.

A teraz zacznij i ciesz się drogą

O swojej nauce możesz myśleć przyjemnie. Wybieraj pozytywne, a nie negatywne uczucia. Wbrew pozorom masz kontrolę nad tym, jak reagujesz na to, co robisz. Pozytywnego nastawienia można się nauczyć. Nauka języka musi sprawiać Ci przyjemność. Bez tego nie warto zaczynać.

Sprawdzaj, czy to, co robisz jest skuteczne

Każdy z nas ma indywidualny styl nauki. Oceniaj efekty tego, jak się uczysz. Możliwości jest wiele. Czytaj wpisy z cyklu Skuteczna nauka języków i wybierz coś dla siebie.

Pomocne będą cztery pytania, które są często stosowane w szkoleniach biznesowych. Uczciwie na nie odpowiedz:

1.    Co robić częściej?

2.   Co robić rzadziej?

3.   Co przestać robić?

4.   Co zacząć robić?

Wiesz już, jak zrobić listę postanowień noworocznych i nauczyć się języka. Daj znać w komentarzach, jak Ci poszło. Miałeś z czymś trudności? A może zupełnie się ze mną nie zgadzasz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.