Jak zadawać pytania Google, by uczyć się efektywnie? 2


Jak zadawać pytania Google, źródło: pixabay.com

Jak zadawać pytania Google, źródło: pixabay.com

Internet przeglądasz niemal każdego dnia. Jednak często nie wiesz, jak zadawać pytania Google. Uwierz mi, że ta umiejętność bardzo pomaga przy nauce języków. I właśnie dlatego chcę przybliżyć ten temat.

Jak zadawać pytania Google, by uczyć się efektywnie?

Fraza, którą wpiszesz do Google zadecyduje o tym, czy znajdziesz to, czego szukasz. Jest to niezmiernie ważne, gdy przeglądamy informacje na stronach w języku obcym. Mam dla Was kilka podpowiedzi. Przykłady opieram na języku polskim.

Podpowiedź 1: znak plus

Jeśli w wyszukiwarkę wpiszesz na przykład piłka, pojawią się informacje na temat różnych dyscyplin: piłki ręcznej, nożnej, siatkowej. Znak plus służy do tego, żeby doprecyzować zapytanie. Gdy wpiszesz piłka +golfowa, Google wyświetli tylko strony, na których znajdzie wyraz po znaku plus.

Podpowiedź 2: znak minus

Podobnie, gdy zastosujesz znak minus, wyszukiwarka pominie niektóre strony. Pozostańmy przy przykładzie piłki. Jeśli wpiszesz do Google frazę piłka -nożna, w wynikach nie będzie stron, które zawierają słowo po minusie.

Podpowiedź 3: zastosuj cudzysłów

Google inaczej rozumie frazę najstarsze polskie miasto i „najstarsze polskie miasto”. W pierwszym przypadku wyświetli wszystkie strony, na których znajdzie przynajmniej jedno słowo z naszego zapytania. A gdy użyjesz cudzysłowu będzie szukał dokładnie takiego sformułowania, jakiego wpisałeś.

Podpowiedź 4: gwiazdka

Czy wiesz, że gwiazdka zastępuje dowolne słowo? Przydaje się często przy cytatach. Do wyszukiwarki wpisz na przykład * na dwa serca. Wtedy Google pokaże wyniki na temat piosenki Dumka na dwa serca.

Podpowiedź 5: related:

Funkcja posłuży Ci do wyszukiwania podobnych stron. Jeśli wpiszesz w wyszukiwarkę related:www.pracuj.pl, Google pokaże Ci witryny z ofertami różnych stanowisk.

Podpowiedź 6: site:

Jeśli użyjesz tej funkcji, Google będzie szukać informacji tylko na jednej stronie. Na przykład możesz wpisać site:gazeta.pl żeglarstwo. Wtedy w wynikach pojawią się wiadomości o tej dyscyplinie sportu z portalu gazeta.pl.

Podpowiedź 6: szukanie zaawansowane

Znajdziesz je w zakładce Ustawienia pod oknem wyszukiwarki Google. Możesz wtedy wybrać różne opcje. Na przykład będzie to wyszukiwanie stron w konkretnym języku albo z wybraną licencją.

Korzystasz już z tych opcji? Znasz je? A może dopiero zaczniesz je wykorzystywać do nauki języków?


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

2 komentarzy do “Jak zadawać pytania Google, by uczyć się efektywnie?

  • Sławomira

    Poza related i * znam te opcje. Ciekawa jest też możliwość wyszukiwania określonego typu pliku (filetype: pdf). Znacznie bardziej przydaje się https://scholar.google.pl/ które wyszukuje same mądre źródła informacji. Ale to raczej do przedmiotów ścisłych, historii i takich rzeczy, a nie do języków.