Jak wykorzystać przerwę w nauce języka?


zeszyt na trawie, na zeszycie stokrotki

Jak wykorzystać przerwę w nauce języka, źródło: pixabay.com

Kiedyś rozmawiałam z moją znajomą na temat efektów w nauce języków. Zwierzyła mi się, że wieczorami uczy się angielskiego i następnego dnia nic nie pamięta. Dopytałam więc o szczegóły. Okazało się, że uczyła się głównie po 22, gdy położyła już dzieci spać. Miała też problemy z systematycznością. Odkładała książki na bok, gdy była zmęczona albo wolała pooglądać telewizję. Zdziwiła się, gdy powiedziałam jej, że brakuje jej przerw.

Jak uczy się Twój mózg?

A to wszystko związane jest z naturalnym funkcjonowaniem Twojego mózgu. Jak każdy narząd w Twoim organizmie on również potrzebuje przerw. Na początku nauki mózg się rozgrzewa i przygotowuje do przyswojenia nowych informacji. W kolejnej fazie zaczyna bardzo intensywnie działać i zapamiętywać nowy materiał. Następnie potrzebuje przerwy, aby wszystko ułożyć i dopasować to do rzeczy, które już zna.

Mamy trzy fazy nauki:

rozgrzewka – nauka właściwa – przerwa

Jak wykorzystać przerwę w nauce języka?

Gdy planujesz przerwy, wykorzystaj wiedzę o naturalnym działaniu Twojego mózgu. Chwila odpoczynku jest konieczna dla zachowania zdrowia i odpowiedniego poziomu motywacji. Wymieniam tu cztery rodzaje przerw. Skorzystaj z każdej z nich.

1. W trakcie nauki

Etapy nauki mózgu są takie same dla każdego człowieka. A długość całego cyklu to już sprawa indywidualna. Właśnie dlatego sama musisz ustalić, jak często potrzebujesz przerwy w trakcie nauki. Na początek spróbuj tego:

5 minut rozgrzewki – 60 minut nauki – 5 minut przerwy

albo

5 minut rozgrzewki – 30 minut nauki – 5 minut przerwy

Więcej o Twoich naturalnych predyspozycjach piszę we wpisie Najlepsza metoda nauki języka to Ty…

2. W nocy

W nocy Twój mózg odpoczywa i układa wszystko to, co wydarzyło się w ciągu dnia. Nauka języka o 3 nad ranem będzie raczej mało efektywna. A więc śpij i odpoczywaj. Na pewno znajdziesz lepszą porę na naukę języków niż noc.

3. W tygodniu

Systematyczność w nauce języków to Twój największy sprzymierzeniec. Możesz jednak wyznaczyć sobie jeden dzień w tygodniu, który przeznaczasz tylko na odpoczynek. Warto na chwilę zapomnieć o obowiązkach i po prostu się zrelaksować.

4. Na kilka dni

Stosuj ją tylko wtedy, gdy chwilowo odczuwasz brak motywacji. Każdemu zdarza się, że ma dość odmian, części mowy, prawidłowej wymowy i języków w ogóle. W takich sytuacjach za kilka dni odłóż książki. Zrelaksuj się i wróć do swoich wyzwań językowych.

Robisz regularne przerwy w nauce języków? Wiedziałaś jak są ważne? Podziel się swoją opinią w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.