Jak uczy się dziecko? Czego Ty się od niego nauczysz? 2


śpiące niemowlę

Jak uczy się dziecko? Czego Ty możesz się od niego nauczyć?

Wystarczy, że w Twoim otoczeniu pojawi się niemowlę, a zaczynasz się nim zachwycać. I nie możesz wyjść z podziwu, że tak szybko się rozwija. Rodzice, którzy na co dzień je obserwują, widzą, jak uczy się dziecko.

Każda nowa umiejętność wymaga czasu i pracy. Jak złapać zabawkę? Jak dostać się do piłeczki, która właśnie znalazła się daleko ode mnie? Jak przekazać, że chcę jeść? Jak zrobić pierwszy krok? Jak wdrapać się na tę kanapę? Jak porozmawiać z mamą i tatą? Czy zdajesz sobie sprawę z tego, ile dylematów ma małe dziecko? I jak to rozwiązuje?

Jak uczy się dziecko? Ciekawość to pierwszy stopień do rozwoju

Wieczna ciekawość sprawia, że mały człowiek  wytrwale dąży do celu. Ulubiona żółta piłeczka pomaga mu nauczyć się raczkować. Na początku trzyma ją w rękach. Potem przez przypadek rzuca w kąt. Na początku niemowlę niesfornie macha rączkami i nóżkami. Płacze i daje znać mamie, że potrzebuje pomocy. Po kilku dniach zaczyna podkurczać nóżki i stara się samodzielnie dostać do piłeczki. Aż pewnego dnia staje na czterech kończynach i dochodzi do swojej ulubionej zabawki. Przez kolejne dni cieszy się swoją nową umiejętnością i z zapałem ją ćwiczy.

Entuzjazm Twoim przyjacielem

A entuzjazm? Dla dzieci nauka to także zabawa. Nawet nie zauważają, że się uczą. Ileż to radości może sprawić nauka wymawiania sylab. Pewnego dnia przez przypadek człowieczek wypowiada sylabę ta. Rodzice to zauważają i zaczynają mówić do swojej pociechy: – Tata, tata, tata. Początkowo niemowlę robi zdziwioną minę. Jakby mówiło: – Ale o co chodzi? Jednak jeszcze tego samego dnia zaczyna powtarzać nową sylabę. Co jakiś czas z jego ust słychać ciche: – Ta, ta, ta, ta, ta. 

Błędy? A co to takiego?

Dla dzieci liczy się efekt, a nie ilość nieudanych prób. Ile razy maluszek próbuje złapać rzecz, która znajduje się w zasięgu jego rączki? Jak uczy się dziecko? Na początku jego koordynacja pozostawia wiele do życzenia. I tak, zamiast wziąć grzechotkę, klaszcze w ręce. Czy niemowlak się załamuje, gdy po raz setny nie uda mu się złapać zabawki? A może ma po prostu przestać się starać?

Patrz, słuchaj, dotykaj, smakuj

Niemowlę poznaje świat wszystkimi zmysłami. Ono chce dotykać, smakować, patrzeć i słuchać. Fascynuje się tym, co widzi wokół siebie. Jest otwarte na nową wiedzę i doświadczenie. Gdyby nie to, czy nauczyłoby się rozpoznawać twarze rodziców? Czy odważyłoby się pójść na ręce do babci i dziadka? Czy uśmiechałoby się do innych dzieci? Czy przestałoby żywić się mlekiem matki?

Gdy dziecko dorośnie…

Duża kobieto, gdzie więc podziewa się Twoja dawna radość, entuzjazm i ciekawość? Kiedy nauczyłaś się, żeby bać się nowych rzeczy? Kiedy zdecydowałaś, że umiesz już wszystko i nie musisz się już niczego uczyć?

W którym momencie wybrałaś lęk zamiast radosnego oczekiwania na nowe doświadczenia?


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

2 komentarzy do “Jak uczy się dziecko? Czego Ty się od niego nauczysz?