Jak oglądać zagraniczną telewizję i uczyć się języka? 4


Jak oglądać zagraniczną telewizję i uczyć się języka?, źródło: pixabay.com

Jak oglądać zagraniczną telewizję i uczyć się języka?, źródło: pixabay.com

Sposobów na naukę języków obcych jest mnóstwo. Podałam ich wiele we wpisie Sposoby na naukę języków obcych – 50 pomysłów. O słuchaniu radia pisałam już w poście Czy słuchanie radia pomaga w nauce języka?. Jest to jednak mniej popularna forma spędzania czasu niż TV. I właśnie dlatego podpowiadam, jak oglądać zagraniczną telewizję i uczyć się języka?

Choć obecnie internet zaczyna zastępować telewizję, Polacy nadal spędzają dużo czasu przed telewizorem. Z danych z 2015 roku, podanych przez wirtualnemedia.pl, wynika, że średnio poświęcamy na to 4 godziny, 23 minuty i 32 sekundy dziennie. Ten sam portal przeprowadził badanie, które wykazało, iż codziennie robi to około 65 procent naszych rodaków. Skoro telewizja jest tak ważną częścią naszego życia, dlaczego nie wykorzystać jej do nauki języków?

Jak oglądać zagraniczną telewizję i uczyć się języka?

Dlaczego telewizja jest bardziej skuteczna niż radio?

Twój mózg uczy się szybciej, jeśli koduje informacje przez różne zmysły. Radio angażuje tylko Twój słuch, a telewizja także wzrok. Dźwięki, kształty i obrazy, które odbierasz w tym samym czasie, ułatwiają tworzenie w mózgu trwałych skojarzeń.

Do czego posłuży Ci telewizja?

W telewizji słuchasz różnych rozmów. Widzisz, jak ludzie porozumiewają się w języku obcym. Najpierw obserwujesz, a potem naśladujesz innych i ostatecznie zaczynasz zachowywać się tak samo. W ten sposób utrwalasz zasady gramatyczne.

Poznajesz też nowe słowa. Z kontekstu możesz domyślić się, co znaczą. Taka forma nauki słownictwa jest bardzo przyjemna.

O czym pamiętać?

Oczywiście o systematyczności. Zrób sobie codzienną małą dawkę zagranicznej telewizji – przypuśćmy 2 razy dziennie po 10 minut.

I o łączeniu oglądania TV z innymi sposobami na naukę języków. Dbaj o to, aby słuchać, mówić, czytać i pisać. Nie wolno skupiać się tylko na jednym z tych aspektów.

Już wiemy, jak oglądać zagraniczną telewizję i uczyć się języka. Pozostaje jeszcze jedno pytanie – gdzie jest dostępna za darmo?

Serwis My TV World, źródło: www.mytvworld.tv

Serwis My TV World, źródło: www.mytvworld.tv

Polecam stronę Mytvworld.tv ze stacjami telewizyjnymi z całego świata. Obecnie mamy tam 412 kanałów. Systematycznie pojawiają się nowe.

Po prawej stronie znajdziemy filtry. Stacje można sortować po kategoriach, językach i krajach. Każdy znajdzie coś dla siebie. Wiadomości, sport, biznes, muzyka, rozrywka… Po rosyjsku, japońsku, angielsku, koreańsku, arabsku, włosku, niemiecku… Z Czech, Słowacji, Turcji, Arabii Saudyjskiej, Syrii, Tajlandii, Ukrainy… A to wszystko w jednym miejscu.

Moi faworyci

Warto mieć swoje ulubione kanały. Oczywiście oprócz BBC i CNN. Oglądam telewizję po rosyjsku, czesku i angielsku. Poniżej podaję listę moich osobistych faworytów. Wszystkie te kanały znajdziemy na Mytvworld.tv.

MIR TV

To stacja po rosyjsku podobna do wielu innych na świecie. Każdy znajdzie tu coś do siebie – wiadomości, seriale, filmy i bajki dla dzieci.

RT Documentary

To telewizja internetowa po angielsku z filmami dokumentalnymi z całego świata. Świetny angielski, wspaniałe materiały i prosta nauka.

NASA Public

Stacja po angielsku, dzięki której przenosimy się na orbitę ziemską. Podglądamy stacje kosmiczne i ciężką a pracę ludzi ubranych w skafandry.

Sky News

To brytyjska telewizja z newsami z całego świata. Miła alternatywa dla BBC.

CT24

Telewizja po czesku. I znów będą tu filmy, wiadomości, seriale i publicystyka. Jeden z niewielu kanałów z Czech, który znalazłam.

Na koniec powtórzę to, co już wielokrotnie pisałam na blogu. Szukaj własnej drogi, bo to, co jest przydatne dla mnie, dla Ciebie może być bezużyteczne.

A ty masz swoje ulubione kanały? Jakie? Oglądasz telewizję i uczysz się języka? Jak Ci idzie?


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

4 komentarzy do “Jak oglądać zagraniczną telewizję i uczyć się języka?