Jak działa prawa i lewa półkula mózgu? 2


Jak działa prawa i lewa półkula mózgu, źródło: pixabay.com

Jak działa prawa i lewa półkula mózgu, źródło: pixabay.com

Pewna moja znajoma pracowała w korporacji na stanowisku analityka. Była ekspertem od wszelkiego rodzaju zestawień i tabelek. Mistrzyni Excela – mówili koledzy z zespołu. Była ceniona za swoją dokładność, skrupulatność i skupienie na szczegółach.

Nikt w pracy nie znał jej jednak od drugiej strony. Popołudniami oddawała się swojej pasji do projektowania strojów. Szyła je na zlecenie różnych wypożyczalni. Tu nie liczyła się już jej dokładność a wyobraźnia, wyczucie estetyki i pomysłowość.

Wydawać by się mogło, że te dwie pasje się wykluczą. Przecież możemy być albo analityczni albo artystyczni. Nic z tego. Tę teorię już dawno obalono. Każdy człowiek potrafi myśleć zarówno logicznie, jak i twórczo. Dlaczego? Odpowiedź jest jedna – prawa i lewa półkula mózgu.

Ten wpis powstał na podstawie książki Umysł przewidujący przyszłość Loye Davida.

Jak działa prawa i lewa półkula mózgu?

W naszej głowie znajduje się centrum kontroli całego organizmu człowieka. Jego zdolności wzbudzają zachwyt i podziw dla ludzkiego potencjału. Coraz bardziej zaawansowane badania nad ludzkim mózgiem powodują, że odkrywamy niesamowite możliwości naszego gatunku.

W XIX wieku odkryto, że niektóre obszary mózgu są odpowiedzialne za różne funkcje. Uważano więc, że każdy człowiek ma bardziej rozwiniętą jedną z półkul. I w zależności od tego wykazywał inne uzdolnienia i talenty. Mógł być twórczy lub logiczny.

Jednak w latach 60. amerykański naukowiec Roger Sperry odkrył, że w ludzkim mózgu zachodzi zjawisko lateralizacji. Polega ono na tym, że półkule mózgowe działają asymetrycznie, czyli wymieniają się informacjami i działają jednocześnie przy różnych czynnościach. W procesie uczenia się i rozwiązywania różnych problemów udział biorą obie części naszego centrum dowodzenia. I jest to konieczne do efektywnego działania. Nasze półkule wspierają się we wszystkich procesach, które zachodzą w naszym organizmie. Przypuśćmy, że słuchasz muzyki. Dzięki prawej półkuli wyczujesz rytm, a za pomocą lewej zrozumiesz słowa wokalisty. Każda z nich odpowiada za inne procesy.

Prawa półkula mózgu

Ta część jest bardziej kreatywna. Jest odpowiedzialna za abstrakcyjne myślenie, wyczucie muzyki, zdolności artystyczne i plastyczne, emocje, wyobraźnię przestrzenną, mimikę twarzy. Przemawiają do niej kolory, rytm, różne kształty, skojarzenia i abstrakcyjna treść.

Lewa półkula mózgu

Ta część mózgu jest bardziej logiczna. Jest odpowiedzialna za rozumienie słów, myślenie logiczne i analityczne, pisanie, liczenie. Skupia się na liczbach, zdaniach, schematach, hierarchii.

Prawa i lewa półkula mózgu i ich synchronizacja

Nasz mózg jest niezwykle plastyczny, dlatego warto pracować nad powstawaniem nowych połączeń pomiędzy prawą i lewą półkulą.

Jak to zrobić?

Poprzez drobne zmiany w codziennych czynnościach. Otwierasz butelkę lewą ręką – zrób to prawą. Samodzielnie ozdabiaj mieszkanie, jeśli w pracy wykorzystujesz myślenie analityczne. A może na co dzień zajmujesz się muzyką – w takim razie zacznij rozwiązywać sudoku.

Możesz też tworzyć w swojej wyobraźni różne wizualizacje. Zapamiętuj listy zakupów, imiona i nazwiska oraz numery telefonów za pomocą skojarzeń.

Efekty nie przyjdą od razu. Musisz przyzwyczaić mózg do nowego sposobu działania. Ale wierz mi – naprawdę warto. Spróbujesz?


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

2 komentarzy do “Jak działa prawa i lewa półkula mózgu?

 • Sławomira

  Zamienianie rąk podczas codziennych czynności kojarzy mi się ze złamaniem ręki, gdy robi się tak z innych przyczyn.
  Ciekawostka – z moich leworęcznych przyjaciół, niby tych prawopółkulowych i artystycznych, jedna osoba rzeczywiście jest artystyczna, druga zaś nie lubi prac kreatywnych i rozmów o sztuce.

  ,,wyczucie ekstatyki” – estetyki?

  • Justyna Autor wpisu

   No właśnie, przykład Twoich znajomych pokazuje, że nie ma reguły na to kto ma być bardziej kreatywny, a kto bardziej logiczny. Twój przykład też jest ciekawy – z jednej strony medycyna, a z drugiej słowiańszczyzna. 🙂

   Wyczucie estetyki – już poprawione. 🙂