Heinrich Schliemann – nauka języków w rok 2


portret Heinricha Schliemanna

Heinrich Schliemann – nauka języków w rok, źródło: wikipedia.org

Heinrich Schliemann jest najbardziej znany z tego, że odkrył Troję i Mykeny. Zaskakiwał także płynną znajomością kilkunastu języków. Mnie, jak zwykle, ciekawi to, jak to osiągnął. Jego metodę podsumowałabym jednym stwierdzeniem: Schliemann – nauka języków w rok.

Nasz bohater postanowił odnaleźć Troję, gdy był jeszcze małym chłopcem. Miał wtedy zaledwie 7 lat. Ten cel nie opuszczał go przez cale życie. Dorobił się ogromnego majątku na handlu barwnikiem indygo w Rosji i złotem w Kalifornii. Swoje bogactwo traktował jako środek do spełnienia marzeń.

Do tego, aby zająć się pracami archeologicznymi, przygotowywał się całe życie. Przede wszystkim pilnie się uczył. Żałował, że nie mógł zostać uczonym. Pracę musiał zacząć w wieku 14 lat. A jednak nie przeszkadzało mu to, żeby dokonać czegoś, o czym świat nigdy wcześniej nie słyszał.

Języki obce w życiu Schliemanna

Jednym ze środków do spełnienia marzeń była znajomość języków. Od zawsze wiedział, po co się ich uczy – aby odkryć Troję. Doskonały cel – działał na jego wyobraźnię i wywoływał pozytywne emocje. A była to podstawa jego wielkich osiągnięć.

Nasz bohater zaczął uczyć się języków, gdy mieszkał w Holandii i pracował na stanowisku chłopca do posyłek. Wnajmował pokój na poddaszu. Połowę swojej pensji wydawał na materiały do nauki i samodzielnie je przerabiał.

Schliemann – nauka języków w rok

Jego metoda była bardzo ciekawa. Przede wszystkim bardzo dużo słuchał i czytał w języku obcym. Uczył się na pamięć krótkich tekstów. Sam też pisał niedługie wypracowania, a następnie je recytował. Podstawy języka opanowywał w 6 tygodni, a płynnie posługiwał się nim w ciągu roku.

O efektywnym słuchaniu i czytaniu pisałam w postach Czy słuchanie radia pomaga w nauce języka? i Jak czytać książki w obcym języku?

Jego pasja przysparzała mu problemów. Właściciele nieruchomości dwukrotnie wypowiadali mu mieszkanie z powodu skarg lokatorów. Sąsiedzi byli niezadowoleni, bo młody chłopak wciąż do siebie mówił. Ponoć wynajmował ludzi, aby go słuchali, choć nie rozumieli z tego ani słowa. Poliglota wymagał nauki języków także od swojej drugiej żony. Gdy postanowił, że musi znać francuski, mówił do niej tylko w tym języku. Jak tylko żona opanowała nową umiejętność, mąż od razu przeszedł na angielski.

Przede wszystkim skuteczność

Podziwim Schliemanna przede wszystkim za jego skuteczność. Silny charakter, determinacja i upór – to jego najważniejsze cechy.

Wiedział, że odnajdzie w końcu Troję. I to dzięki temu nauczył się kilkunastu języków i dorobił się fortuny.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

2 komentarzy do “Heinrich Schliemann – nauka języków w rok

  • Sławomira

    Schliemann to najlepszy przykład zawziętości i dokładności. Jedno domniemane położenie Troi (uznawane za prawdopodobne przez innych badaczy) odrzucił, bo było daleko od wybrzeża. Przecież bohaterowie ,,Iliady” robią kilka razy trasę wybrzeże-miasto i nie jest daleko…

    • Justyna Autor wpisu

      Tak, czytałam, że uczył się Iliady na pamięć. Porównywał tłumaczenie z oryginałem i zwracał uwagę na szczegóły, które pominęli tłumacze. Cóż za determinacja.