Czy warto uczyć się kilku języków obcych na raz?


Nauka kilku języków obcych na raz, źródło: pixabay.com

Nauka kilku języków obcych na raz, źródło: pixabay.com

Często spotykam się z pytaniem, czy nauka kilku języków obcych na raz to dobry pomysł. I tak, i nie, wszystko zależy od tego, w jaki sposób podejdziemy do tego tematu.

Na początek opiszę moje doświadczenia.

Miałam kiedyś ambicje, aby mówić po angielsku i w trzech językach słowiańskich – słowackim, rosyjskim i bułgarskim. Zaczęłam powoli realizować swoje założenie, gdy byłam na stypendium zagranicznym na studiach w Bratysławie. Zapisałam się na lektoraty z angielskiego, słowackiego i bułgarskiego. Zdałam wszystkie egzaminy.

Po powrocie do Polski obiecałam sobie, że będę przerabiać samodzielnie książki do wszystkich tych języków. Był to jeszcze okres, gdy miałam skłonności do tego, aby zaczynać wiele rzeczy i kończyć tylko niektóre z nich. Nie potrafiłam ustalać priorytetów. Ta przygodna skończyła się tak, że nie nauczyłam się ani słowackiego, ani angielskiego, ani bułgarskiego. Straciłam tylko cenny czas.

Wyciągnęłam jednak trafne wnioski.

Czy nauka kilku języków obcych na raz jest możliwa? Oczywiście, że tak, ale pod warunkiem, że zrobi się to z głową. Jeśli ma być to skutecznie, trzeba rozróżnić, co to jest nauka aktywna i pasywna.

Nauka aktywna

Aktywnie uczysz się, gdy poznajesz nowe słowa, zgłębiasz gramatykę. Dbasz o wymowę. Robisz więc wszystko, aby lepiej opanować język. Podejmujesz świadome działanie.

Nauka pasywna

Czytasz. Słuchasz. Rozmawiasz w obcym języku. Masz z nim ciągły kontakt. Uczysz się nowych słów i zwrotów przy okazji. Wtedy mówimy o nauce pasywnej. Nie podejmujesz świadomego wysiłku, żeby polepszyć poziom swojego języka.

Nauka kilku języków obcych na raz, źródło: pixabay.com

Nauka kilku języków obcych na raz, źródło: pixabay.com

A teraz 5 wskazówek, które pomogą. Nauka kilku języków obcych na raz będzie wtedy skuteczna.

1. Wybierz język dominujący i ucz się go aktywnie. Pozostałych języków ucz się pasywnie.

Dokładnie w taki sposób pracuję teraz nad swoimi językami. Dominujący jest teraz angielski. Powtarzam sobie słownictwo i gramatykę. Rosyjski tylko szlifuję – uczę się terminologii biznesowej i prawniczej. Czeski przyswajam na poziomie podstawowym. Wiem, że w pewnym momencie priorytety się zmienią. Wtedy czeski stanie się językiem dominującym.

Nie polecam aktywnej nauki dwóch albo trzech języków od podstaw. Wtedy zbyt wolno będziesz robić postępy. Żadnego języka nie opanujesz na satysfakcjonującym poziomie. Najlepiej uczyć się jednego języka, a resztę sobie przypominać.

2. Najwięcej czasu poświęć na język dominujący. 

Nie jest wielkim odkryciem to, że im więcej czasu na coś poświęcimy, tym lepsze efekty osiągamy w tej dziedzinie. Właśnie dlatego na język angielski poświęcam 90 procent czasu, a na rosyjski i czeski po 10 procent. Czas podzieliłam adekwatnie do oczekiwanych rezultatów.

3. Nie ucz się jednocześnie podobnych języków.

Nie jest dobrym pomysłem, jeśli jednocześnie uczysz się dwóch języków, które są do siebie podobne. Gwarantuję, że wszystko Ci się pomiesza. I to bardzo szybko.

4. Zadbaj o różne i pozytywne skojarzenia z każdym językiem.

Po pierwsze wybierz odpowiednie miejsce dla każdego języka. Na przykład niemieckiego ucz się aktywnie przy biurku, a hiszpańskiego biernie w łóżku podczas lektury książki.

Po drugie wyznacz na każdy język inny czas. Na przykład poranek na turecki, a wieczór na słowacki. Albo poniedziałek i wtorek na angielski, a środę na niemiecki.

Zadbaj o skojarzenia. Możesz używać innych długopisów, zakreślaczy, a nawet pić różne herbatki przy nauce każdego języka.

5. Przypominaj sobie cele i wizualizuj efekty.

Zanim zaczniesz się uczyć, przypomnij sobie po co to robisz. Wyobraź sobie sytuację, w której osiągnąłeś już swój cel. Na chwilę przenieś się w inne miejsce. To pomoże. Inaczej spojrzysz na to, co za chwilę będziesz robić.

Gdybyś nie miał pomysłów na naukę języka, podrzucam ich ich 50 we wpisie Sposoby na naukę języków obcych – 50 pomysłów.

Nauka kilku języków obcych na raz – próbowałeś? Jakie były efekty? Masz podobne doświadczenia do moich? A może podzielisz się swoimi wskazówkami?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.