Czy słuchanie radia pomaga w nauce języka? 4


Czy słuchanie radia pomaga w nauce języka, źródło: pixabay.com

Czy słuchanie radia pomaga w nauce języka, źródło: pixabay.com

W tym wpisie odpowiadam na pytanie, czy słuchanie radia pomaga w nauce języka? Wśród wielu metod nauki, które są dostępne na rynku, trudno jest wybrać coś idealnego dla siebie. Wiele mówi się o tym, że słuchanie to jedna z najważniejszych umiejętności językowych. To prawda, jednak w sieci nie znalazłam ciekawych informacji na temat tego, jak skutecznie ją rozwijać. Dzielę się więc tym, jak wykorzystuję zagraniczne rozgłośnie do rozwijania swoich umiejętności.

Jak nasz mózg odbiera dźwięki?

I na początek trochę teorii. Dźwięki wpadają do naszych uszu i co dzieje się z nimi dalej? Kora słuchowa wstępnie je przetwarza. To ona decyduje o tym, czy warto skupić na czymś uwagę, czy po prostu to zignorować. Dzięki niej rozpoznamy, z jakiego kierunku pochodzi dźwięk, określimy go jako cichy albo głośny, uznamy, czy jest niebezpieczny, neutralny, przyjemny, okropny. To dzięki tej korze możemy zdecydować, jak zareagujemy na to, co słyszymy – uciekniemy czy będziemy nasłuchiwać.

Słowa rozpoznajemy i rozumiemy dzięki ośrodkowi Wernickiego. W tym miejscu proste zbitki dźwięków zaczynają mieć sens. Bez tej części naszego mózgu nie moglibyśmy nauczyć się, co znaczy mama, trawa, krzesło, kanapa, stół, szafa. I nie zrozumielibyśmy bardziej abstrakcyjnych pojęć – ambicja, perfekcjonizm, radość, rozpacz. To dzięki temu miejscu uchwycimy wreszcie sens całych zdań i skomplikowanych wypowiedzi.

Co to ma wspólnego z dziećmi?

Czy słuchanie radia pomaga w nauce języka, żródło: pixabay.com

Czy słuchanie radia pomaga w nauce języka, żródło: pixabay.com

Zanim dowiemy się, czy słuchanie radia pomaga w nauce języka, przyjrzę się jeszcze temu, jak dzieci uczą się rozumienia ludzkiej mowy. Odbieranie dźwięków to jedna z pierwszych rzeczy, które robimy zaraz po narodzinach. Początkowo otacza nas miliony nieznanych odgłosów: płacz innych noworodków, głosy obcych ludzi, szumy szpitalnych urządzeń, dźwięki dochodzące z ulicy. Przez pierwszych 6 tygodni życia uczymy się świata i życia w całkowicie nowym środowisku.

Przełomowy jest moment, w którym dziecko zaczyna interesować się wszystkim, co znajduje się wokół niego. Zazwyczaj wtedy domaga się noszenia plecami do brzucha mamy i z zaciekawieniem słucha innych ludzi. Intuicyjnie rozumie przekaz emocjonalny. Obserwuje, chłonie i intensywnie się uczy. Lepiej poznaje świat, w którym przyszło mu dorastać. To przecież nieważne, że na początku nie zna znaczenia słów.  Ta umiejętność kształtuje się sama wraz z ilością zebranych i skumulowanych doświadczeń przez małego człowieka.

I wreszcie następuje moment, w którym dziecko zaczyna mówić, bardzo często z dnia na dzień. Do tej chwili przygotowuje się od swoich narodzin. Tylko dorosłym wydaje się, że stało się to nagle. Nieprawda. Mały człowiek ma wtedy za sobą bardzo intensywny okres rozwoju.

Dlaczego warto słuchać?

Czy słuchanie radia pomaga w nauce języka, źródło: pixabay.com

Czy słuchanie radia pomaga w nauce języka, źródło: pixabay.com

Jaką więc lekcję możemy wyciągnąć od dzieci? Róbmy to samo, co one, gdy uczymy się języka obcego. Słuchajmy, słuchajmy i jeszcze raz słuchajmy. I to nawet wtedy, gdy jesteśmy na poziomie podstawowym. Nie musimy wszystkiego rozumieć. To naprawdę ma drugorzędne znaczenie.

Czy słuchanie radia pomaga w nauce języka?

Odpowiedź jest oczywista. Radio jest narzędziem, które pomoże nam całkowicie zanurzyć się w języku obcym, niezależnie od tego, czy jest on popularny czy nie. Jest przecież miliony stacji na świecie. Oczywiście występują wyjątki, np. nie znajdziemy radia w języku, którym posługuje się wymierająca afrykańska grupa etniczna, ale to zjawisko marginalne, które nie jest tematem tego wpisu.

Moim osobistym faworytem jest serwis Tunein.com, gdzie znalazłam radia z całego świata. I to w świetnej jakości nadawania. Można słuchać, czego tylko dusza zapragnie. Strona jest dostępna w polskiej wersji językowej. Twórcy zachęcają też do korzystania z aplikacji na telefon.

Czy słuchanie radia pomaga w nauce języka, serwis Tunein.com, autor: Justyna Napiórkowska

Czy słuchanie radia pomaga w nauce języka, serwis Tunein.com, autor: Justyna Napiórkowska

Na tym serwisie stacje są podzielone tematycznie, co ułatwia ich wyszukiwanie. W zakładce Lokalne znajdziemy polskie radia. Dział Muzyka i Sport to kopalnia rozgłośni tematycznych – są takie, które specjalizują się w hitach rockowych albo starych przebojach, a nawet w newsach dotyczących ligi NFL. Kluczowe dla osób, które uczą się języków, będą zakładki Aktualności, Rozmowa i Wg lokalizacji. Tam znajdziecie radiostacje, w wybranym języku, które nadają audycje na rożne tematy. To, czego słuchamy, możemy więc dostosować do naszych zainteresowań.

Wnioski o Tunein.com

Przekopałam się już przez gąszcz rozgłośni na Tunein.com i moje doświadczenie pokazuje, że:

  • warto jest stworzyć sobie listę ulubionych stacji;
  • jeśli uczysz się danego języka, skup się na rozgłośniach, gdzie jest więcej rozmów niż muzyki;
  • słuchaj audycji na różne tematy, np. wiadomości, reportaży podróżniczych, informacji o najnowszych osiągnięciach naukowych itd;
  • wykorzystaj każdą okazję do słuchania – czas dojazdu do pracy, wykonywania swoich obowiązków służbowych, sprzątania, gotowania obiadu, robienia śniadania czy nawet nauki;
  • niech język obcy stanie się tłem dla Twoich codziennych czynności;
  • możesz słuchać i nie rozumieć – Twój mózg przyzwyczaja się do nowego brzmienia i różnych akcentów, w pewnym monecie zaczniesz wyłapywać pojedyncze słowa, a później zrozumiesz całe zdania i wypowiedzi;
  • korzystaj ze słuchawek, nie katuj otoczenia radiem, którego inni nie mają ochoty słuchać;
  • radio zapewnia wygodę – nie musisz co chwilę włączać nowego podcastu albo wyszukiwać filmiku.

Moje TOP 5 dla radia po angielsku i czesku

Czy słuchanie radia pomaga w nauce języka, żródło: pixabay.com

Czy słuchanie radia pomaga w nauce języka, źródło: pixabay.com

Chętnie dzielę się swoimi doświadczeniami i wiedzą, dlatego przedstawiam moje osobiste TOP 5 dla radia w języku angielskim i czeskim. To właśnie tych języków obecnie się uczę.

Angielski

BBC Word Serwice News

Wiem, że w tym przypadku nie jestem oryginalna. BBC jest jednak dla mnie obowiązkową stacją, której powinien słuchać każdy, kto chce opanować angielski na przyzwoitym poziomie. Znajdziemy tam najnowsze informacje ze świata i posłuchamy wielu akcentów – nie tylko tylko brytyjskiego i amerykańskiego.

Science360 Radio

To radio oparte na strumieniu internetowym. Zawiera ponad 100 audycji i podcastów na temat najnowszych osiągnięć w nauce i technice. Przykładowo, w poprzednim tygodniu można było posłuchać wywiadu o eksperymencie, który miał sprawdzić, jak zachowują się ludzie w długotrwałej izolacji. Przeprowadzono go w ramach przygotowań dla wysłania człowieka na Marsa.

Co-Creator Network

To stacja z audycjami na temat rozwoju osobistego i zdrowego stylu życia. Zdrowie, witalność, radość, globalna odpowiedzialność to idee, które chce przekazać swoim odbiorcom.

TED Talks

Stacja przedstawia wypowiedzi ekspertów lub krótkie rozmowy na przeróżne tematy – biznesu, pracy, ochrony środowiska, sportu. Wystarczy włączyć tę rozgłośnię i nie trzeba się już zastanawiać, jakich podcastów posłuchać tym razem.

The Economist Radio

Znajdziemy tu głównie informacje ekonomiczne. Są to komentarze, analizy na temat aktualnej sytuacji na świecie oraz jego rozwoju i najnowszych trendów.

Czeski

W języku czeskim było niewiele stacji, które spełniają moje oczekiwania. Skupiłam się ostatecznie na rozgłośniach Český rozhlas.

CRo Plus

To radio typowo informacyjne, przedstawia wiadomości z kraju i świata. Nie brakuje też dziennikarskich analiz i komentarzy na temat kultury, nauki, edukacji i zdrowia.

CRo Dvojka

Ta stacja ma charakter bardziej rozrywkowy. Dominują w niej audycje publicystyczne na temat czasu wolnego, zainteresowań, do studia zapraszane są ciekawe osobowości.

CRo 3 Vltava

To przewodnik po światowej kulturze – można tu posłuchać audycji na temat sztuki współczesnej, nagrań na żywo z różnych koncertów, odczytów książek i dramatów.

Český rozhlas Radiožurnál

To ogromna dawka publicystyki – wywiady, prezentacja różnych poglądów, audycje na tematy religijne i społeczne, programy przeznaczone dla mniejszości etnicznych.

CRo Radio Junior

To typowa stacja dla dzieci. Słucham jej bardzo rzadko, głównie ze względu na to, żeby przyzwyczajać się do brzemienia czeskiego, którym władają najmłodsi członkowie społeczeństwa.

Własne poszukiwania

Czy słuchanie radia pomaga w nauce języka, serwis Tunein.com, autor: Justyna Napiórkowska

Czy słuchanie radia pomaga w nauce języka, serwis Tunein.com, autor: Justyna Napiórkowska

Moja lista oczywiście nie wyczerpuje arsenału możliwości, które daje słuchanie radia w języku obcym. Zachęcam Cię do własnych poszukiwań. To, że coś jest dobre dla mnie, nie znaczy, że będzie idealne dla Ciebie. Na pewno uda Ci się znaleźć to, czego szukasz.

Czy słuchacie zagranicznych stacji radiowych? Jak znajdujecie na to czas? Czy możecie polecić inne serwisy z rozgłośniami? Czy słuchanie radia pomaga w nauce języka? Dzielcie się swoimi opiniami w komentarzach.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

4 komentarzy do “Czy słuchanie radia pomaga w nauce języka?