50 sposobów na naukę języków obcych 14


Sposoby na naukę języków obcych

Sposoby na naukę języków obcych, źródło: pixabay.com

Pytacie mnie, jakie są skuteczne sposoby na naukę języków obcych. Prawda jest taka, że wszystko zależy od naszej kreatywności i tego, co sprawia nam przyjemność. Jeśli na przykład lubicie grać na gitarze, można pracować nad utworami napisanymi w innym języku.

W tym wpisie przedstawiam 50 sposobów na naukę języków obcych. Najlepiej wybrać te, które najbardziej Wam odpowiadają i wprowadzić do codziennych zajęć. Zaczynamy.

1. Słuchanie radia w języku obcym

Nie ważne jest to, jaki masz poziom języka. Słuchaj radia nawet, gdy nie rozumiesz ani słowa. Twój mózg przyzwyczai się do obcego brzmienia i z czasem uzna, że trzeba się nauczyć rozpoznawać te dźwięki. Po pewnym czasie zaczniesz rozumieć poszczególne słowa.

2. Telewizja

Oglądanie obcojęzycznych kanałów telewizyjnych działa podobnie jak słuchanie radia. W tym przypadku angażujesz też zmysł wzroku w proces uczenia się. To pomaga w koncentracji i daje lepsze efekty.

3. Książki

Dostęp do obcojęzycznych książek jest w tym momencie nieograniczony dzięki internetowi. Można kupić ebooka albo znaleźć serwisy, które udostępniają literaturę za darmo. Znajdziesz też wiele wydań dostosowanych do odpowiedniego poziomu znajomości języka.

4. Podcasty

Słuchanie podcastów to kolejny sposób na naukę języków obcych. W internecie dostępne są krótkie nagrania, które mają od razu dołączone tłumaczenie na język polski. To bardzo dobry sposób na naukę kolejnych zwrotów i wymowy.

5. Wideo

Mowa oczywiście o wszelkiego rodzaju serwisach typu vod. Możliwości jest miliony: od oglądania bajek, poprzez relacje z imprez, do kanałów osób prowadzących wideoblogi. Wystarczy znaleźć coś, co Ci się spodoba.

6. Partner językowy

Warto zarejestrować się w serwisie wymiany językowej i znaleźć partnera mówiącego na przykład po czesku. Można prowadzić z nim rozmowy i dzięki temu mieć kontakt z żywym, potocznym językiem. I najważniejsze, to jest za darmo, nie wydajesz pieniędzy na konwersacje.

7. Internet

Internet jest codziennym elementem naszego życia. Czemu by nie zajrzeć na strony www pisane po czesku, angielsku albo francusku? Można to zrobić przynajmniej raz w tygodniu.

8. Listy słówek

Wszystkie nowe słowa, które poznajesz, możesz zapisywać do specjalnego notatnika. Warto go przeglądać w drodze do pracy albo szkoły, przed snem, w czasie przygotowywania posiłków. Zaglądaj do niego kiedy tylko chcesz.

9. Gazety

Dzięki czytaniu obcej prasy poznajemy język publicystyki, a tam zawsze znajdą się nowe słowa, które wkradły się do języka i nie są jeszcze umieszczone w słownikach, przekleństwa i opis najnowszych tematów dotyczących polityki, kultury i gospodarki.

10. Myślenie w języku obcym

Sądzisz, że nie potrafisz myśleć po angielsku? Tego można się nauczyć. Ot, choćby przy śniadaniu zastanów się czy wolisz kawę czy herbatę, czy chcesz naleśniki, kanapki, a może omlet. Zapytaj siebie o to w myślach po angielsku.

11. Zastanawianie się nad różnymi słowami

Nie wiesz jak powiedzieć stół, fotel, krzesło, park, lodowisko w języku obcym? Zapisz to na kartce albo na ręku i przy najbliższej możliwej okazji sprawdź to słowo w słowniku lub internecie.

12. Rozmawianie w języku obcym z bliską osobą

Przyjaciółka, mama, partner, żona… I tak często się ze sobą komunikujecie. Przez pierwsze 5 albo 15 minut zróbcie to w języku obcym.

13. Tłumaczenie krótkich tekstów na język obcy

Czytasz artykuł w internecie. Wybierz dowolne trzy zdania i przetłumacz je na język, którego się uczysz. Zajmie to chwilkę, a dzięki temu poznasz nowe słowa.

14. Opisywanie zdjęć i obrazków

Znajdź w wyszukiwarce internetowej obrazki i fotografie na interesujący Cię temat, wybierz najładniejszy i spróbuj opisać go w języku obcym.

15. Pisanie dyktand

I tu znowu pomoże nam sieć. Można słuchać podcastu, spisać jego treść nie patrząc na monitor i potem porównać to z tekstem nagrania. W ten sposób ćwiczymy ortografię.

16. Wykonywanie ćwiczeń gramatycznych

Mowa o robieniu ćwiczeń z różnych podręczników i repetytoriów. Wiele osób tego nie lubi, ale to pomaga w osiąganiu poprawności językowej.

17. Uczenie się zwrotów z rozmówek

Ku mojemu zaskoczeniu jest to niedoceniany sposób na naukę języków obcych. Uczenie się podstawowych zwrotów jest dzięki rozmówkom bardzo proste i uporządkowane. Już po miesiącu nauki będziemy mogli przeprowadzić prostą rozmowę z obcokrajowcem.

18. Słuchanie muzyki i poznawanie tekstów piosenek

Jeśli lubisz danego wykonawcę, sprawdź o czym on śpiewa. Znalezienie tłumaczenia tekstów piosenek na język polski najmniej dosłownie 10 sekund.

19. Opanowanie 1000 najpopularniejszych słów w języku obcym

Takie listy są tworzone przez naukowców na całym świecie. Bez problemu znajdziesz je w sieci. Po opanowaniu tych słów masz załatwione 80 procent mowy potocznej i dzięki temu szybko zaczniesz rozumieć obcokrajowców na ulicy.

20. Serwisy tematyczne

Jeśli interesujesz się np. piłką nożną, czytaj o poczynaniach Twoich ulubionych drużyn w obcojęzycznych serwisach tematycznych. Dzięki temu poznasz słowa z dziedziny, która Cię pasjonuje.

21. Pisanie pamiętnika w języku obcym

To świetna zabawa, gdy siadasz wieczorem do komputera i starasz się opisać swój dzień w języku obcym. Szybko opanujesz dzięki temu nowe słowa.

22. Tworzenie wypowiedzi na wymyślony temat

Wymyśl sobie temat, który Cię interesuje – na przykład robótki ręczne. Zadajesz sobie pytanie: jak zrobić serwetkę za pomocą szydełka? Spróbuj odpowiedzieć w języku obcym.

23. Czytanie dowcipów w języku obcym

Znajdź stronę z kawałami, kilka z nich przetłumacz, najlepsze zapamiętaj i już błyszczysz wśród znajomych.

24. Podróże

To oczywiste, że podróże kształcą. Nie ma lepszego sposobu na naukę niż możliwość posłuchania obcokrajowców i kontakt z żywym językiem.

25. Przeglądanie profili obcokrajowców w portalach społecznościowych

Skorzystaj z tego, że wielu ludzi publicznie udostępnia swoje profile w portalach społecznościowych. Spróbuj poczytać ich posty. Za nami połowa. Poznaj kolejne sposoby na naukę języków obcych.

Sposoby na naukę języków obcych

Sposoby na naukę języków obcych, źródło: pixabay.com

26. Poznawanie kultury danego kraju

Nawet jeśli czytasz o innej kulturze po polsku, z pewnością znajdziesz w tym tekście słowa z języka, którego się uczysz. Pewnych wyrazów po prostu nie da się przetłumaczyć.

27. Wtrącanie obcojęzycznych słów do polskich zdań

Wiem, że ludzie tego nie lubią. Nie musisz więc mówić wszystkiego na głos. Szepnij sobie pod nosem: a teraz otworzę window zamiast a teraz otworzę okno. I już mamy utrwalone słowo.

28. Oglądanie sportu na obcym kanale

Jest wiele kanałów sportowych, które udostępniają transmisje w internecie. Obejrzenie meczu i posłuchanie na przykład hiszpańskiego komentatora to upieczenie dwóch pieczeni na jednym ogniu.

29. Systematyczność

Języka trzeba się uczyć codziennie. Niech zajmie to 5 minut każdego dnia, ale najważniejsze jest to, żeby ten czas był efektywny. Nie spodziewasz się nawet, jakie rezultaty osiągniesz po roku.

30. Fiszki

Można je znaleźć w internecie w formie gotowej do wydruku albo kupić w księgarni. Uczysz się dzięki temu w tramwaju, autobusie, samochodzie, przy posiłku. Liczę na Twoją kreatywność.

31. Aplikacje na telefonie i tablecie

Proste. Wybierasz odpowiednią dla siebie aplikację do powtarzania słownictwa, gramatyki, wymowy. Ściągasz na telefon albo tablet i korzystasz z niej w każdej wolnej chwili.

32. Gry w języku obcym

Czy zawsze trzeba korzystać z polskiej wersji językowej różnych gier? Jeśli użyjemy oryginalnej wersji, połączymy przyjemne z pożytecznym.

33. Przerabianie książki do języków

Wiem, że trzeba mieć dużo samozaparcia, aby to zrobić. Z drugiej strony oszczędzasz na płaceniu za kurs i masz dostęp do dobrze uporządkowanej wiedzy.

34. Słuchanie dzieci mówiących w języku obcym

Dzieci używają prostych słów i często robią to w bardzo zabawny sposób. Nauczysz się od nich wielu nowych wyrazów.

35. Wyjazd za granicę na jakiś czas

Wyjazd do innego kraju to świetny sposób na naukę języka obcego. Nie trzeba być tam przez 5 lat, wystarczą na przykład 3 miesiące. W tym czasie nauczysz się więcej niż przez rok siedzenia nad książkami.

36. Konwersacje

Rozmowa z nosicielem danego języka jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na naukę. Przyzwyczajasz się przede wszystkim do mówienia w języku obcym.

37. Pasja, która wymaga znajomości języka obcego

Mój znajomy uczył się grać na gitarze elektrycznej w latach 90. Wtedy internet jeszcze raczkował. Prenumerował więc angielskie pismo o gitarzystach. Wertował słownik, żeby zrozumieć wszystkie artykuły. Aby dobrze zagrać dany kawałek, musiał iść na koncert i podpatrzeć, w jaki sposób gitarzysta układa palce. Żyjemy w lepszych czasach – teraz wystarczy skorzystać z wyszukiwarki.

38. Przebywanie w międzynarodowym środowisku

Spróbuj poznać ludzi, którzy mówią w różnych językach. Można zostać mentorem zagranicznych studentów albo chodzić na imprezy organizowane przez przedstawicieli innych kultur. Wystarczy tylko trochę inwencji.

39. Uczenie się np. niemieckiego w języku angielskim

I znów mamy 2 w 1. Poznajesz jakikolwiek nowy język i utrwalasz taki, który już znasz. Możesz to zrobić za pomocą odpowiedniej książki, kursu albo nauczyciela.

40. Kupowanie na zagranicznych aukcjach

Świat nie kończy się przecież na polskich serwisach aukcyjnych i ogłoszeniowych. Możemy kupić interesujący nas przedmiot od osoby z Francji lub Niemiec. To opcja świetna dla kolekcjonerów.

41. Przeglądanie słownika

Czytanie słownika pozwala na zwiększanie zasobu słownictwa. Najlepiej, jeśli sprawdzasz słówka, które cię interesują. Gwarantuję, że je zapamiętasz.

42. Pisanie ściąg

Napisz sobie ściągę z czegokolwiek – słówek, gramatyki, wymowy. Nie musisz z niej przecież korzystać, a jeśli ją zrobisz, powtórzysz materiał.

43. Zapisanie się na kurs

To najbardziej tradycyjna metoda, jaką można sobie wyobrazić. Wiele osób nie potrafi uczyć się samodzielnie. Lekcje z lektorem zmobilizują je więc do nauki.

44. Pisanie maili do znajomych w języku obcym

Zapraszasz kogoś na imprezę przez maila? Zrób to po francusku albo niemiecku. Potem możesz dodać tekst po polsku.

45. Ćwiczenia z obcojęzycznym instruktorem

Tańczysz, chodzisz na zajęcia fitness, ćwiczysz sztuki walki? Spróbuj zapisać się na zajęcia do instruktora, który nie mówi po polsku, a w języku, którego się uczysz.

46. Czytanie newsów w języku obcym

Codziennie zaglądasz na serwisy newsowe w internecie. Poranną prasówkę zrób więc w języku obcym. Dlaczego by nie poczytać strony BBC?

47. Marzenia w języku obcym

Tu podam przykład mojego znajomego, który był dzieckiem marzycielem. Zawsze przed snem wyobrażał sobie różne światy, a wymyśloną rzeczywistość opisywał w języku angielskim.

48. Gotowanie potraw popularnych w innym kraju

Kulinarne eksperymenty to nie lada przygoda. A wyszukiwanie przepisów w języku obcym to świetna nauka. Łączymy więc przyjemne z pożytecznym.

49. Festiwale filmowe

Uczysz się, jeśli uczestniczysz w międzynarodowych festiwalach filmowych. Możesz spotkać aktorów i reżyserów z innych krajów i posłuchać wykładów w języku obcym.

50. Chodzenie na występy gościnne w teatrach

Śledź w swoim mieście informacje na temat gościnnych występów aktorów z zagranicy. To doskonała okazja na obcowanie z kulturą innego kraju i naukę języka.

Pamiętaj, że niezależnie od tego, jakie sposoby na naukę języków obcych wybierzesz, najważniejsze jest to, aby sprawiały Ci one przyjemność. W przeciwnym razie nie doprowadzi to do niczego dobrego.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

14 komentarzy do “50 sposobów na naukę języków obcych