5 rzeczy, za które lubię język rosyjski 6


Matrioszki

5 rzeczy, za które lubię język rosyjski, źródło: pixabay.com

Rosyjski jest językiem, który po prostu uwielbiam. I zawsze tak będzie. Uczę się go od ponad 20 lat i wciąż chcę jeszcze. Poświęciłam mu mnóstwo swojego czasu i energii. Skończyłam filologię rosyjską. Poznałam kulturę naszych wschodnich sąsiadów. I choć często spotykam się z niezrozumieniem, to doceniam to doświadczenie. Lubię język rosyjski…

…bo jest jak muzyka

Gdy byłam na studiach, często słuchałam różnych audycji po rosyjsku. Na chwilę przestawałam skupiać się na rozumieniu przekazywanych słów. Wsłuchiwałam się wtedy w melodię języka. To było niezwykle przyjemne. Tak jakbym słuchała muzyki. A najlepsze było to, że wiedziałam, dlaczego tak jest. Znałam przecież zasady, które rządziły intonacją języka rosyjskiego.

…bo jednocześnie jest tak podobny i różny

Podobny do polskiego. I różny od polskiego. Słowa brzmią znajomo. W gramatyce znajdziesz mnóstwo analogii. A z drugiej strony, piszesz cyrylicą i poznajesz za jej pomocą inny świat.

…bo poszerzył moje horyzonty

Nauka języka to coś więcej niż słówka i gramatyka. To przepustka do innej wiedzy, innych doświadczeń, innej mentalności. Poznawanie kultury rosyjskiej było niezwykle cennym i pouczającym doświadczeniem.

…bo otworzył mi drogę na Wschód

Droga na Zachód stoi przed nami otworem. A droga na Wschód robi się coraz węższa. Lubię mieć wiele możliwości do wyboru, dlatego cieszę się, że mogę wybierać różne kierunki moich podróży. Bez strachu o to, czy na miejscu będę w stanie porozmawiać z mieszkańcami. Ponoć wszędzie można porozmawiać po angielsku… Nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak bardzo się mylisz.

…bo przekonał do innych języków

I wreszcie rosyjski otworzył mi drogę do innych języków. Kiedyś myślałam, że nie mam talentu i będę mówić tylko po polsku. Na szczęście, zrozumiałam, jak ważne jest nastawienie. Dzięki temu wreszcie zaczęłam mówić po angielsku. I planuję naukę kolejnych języków.

Więcej o tym wspominam we wpisie Jak zmarnowałam 13 lat na naukę angielskiego?

A Ty lubisz rosyjski? A może inny język? Podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzu.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

6 komentarzy do “5 rzeczy, za które lubię język rosyjski

 • Sławomira

  Pod dwoma pierwszymi i pod czwartym się podpisuję. Rosyjski nie sprawił jeszcze bym zajęła się innymi językami ani nie zdążył mi zbytnio poszerzyć horyzontów. Najlepszą rzeczą do lubienia w rosyjskim jest chyba brzmienie – ja lubię te długie słowa (zwłaszcza przymiotniki) których końcówki ,,brzmią” jak frędzle czy falbanki. O, jeszcze piękne jest to jak w rosyjskim powstają skróty. Np. kultura proletariacka to nie PK czy KP, ale proletkult 🙂 W ogóle, dlaczego widzę ten wpis jako nowy, z dzisiejszą datą i mam tu komentarz z poprzedniego roku?

  • Justyna Autor wpisu

   Zgadzam się w 100 procentach.:)
   Uznałam, że stary wpis jest zbyt słaby. Najpierw go zdjęłam, potem przeradagowałam. Komentarz został z szacunku do Czytelniczki. 🙂

 • Orientus

  Ja pokochałem rosyjski, dzięki m.in. historii tego kraju. Kiedy przygotowywałem się do matury z historii i czytałem o tych wszystkich „Romanowach”, powstaniach bolszewickich, rozbiciu Rusi; zapragnąłem poznać to wszystko ale ze strony rosyjskiej (historiografii). Każde państwo zupełnie inaczej podchodzi do przeszłości swojego kraju. Nieważne czy to Polska czy Rosja – i tak będziemy postrzegać siebie jak tych najwybitniejszych. Jedną z najważniejszych ( o ile nie kluczowych) zalet poznawania języków obcych jest poszerzanie swoich horyzontów. Dzięki językom obcym zmieniamy swój światopogląd, otwieramy oczy na wiele spraw. Stajemy się „otwarci”. Nauka języka rosyjskiego pozwala odeprzeć, przez lata, wbijane nam stereotypy na temat tego kraju, na temat tej społeczności. Wystarczy tylko chcieć! 😛