3 miejsca, w których znajdziesz partnera językowego 2


partner językowy, źródło: pixabay.com

partner językowy, źródło: pixabay.com

Wszyscy uczący się języków obcych zazwyczaj narzekają na brak osób, z którymi mogłyby porozmawiać. Mówienie jest tak naprawdę najważniejsze. Bez tego ani rusz. Nie poradzisz sobie w podróży, pracy i na imprezie. W tej sytuacji z pomocą przyjdzie nam partner językowy. To osoba, która uczy się języka obcego i szuka podobnych ludzi, żeby doskonalić swoje umiejętności.

3 miejsca, w których znajdziesz partnera językowego

Miejsce 1: Poszukaj wśród znajomych

Otaczamy się ludźmi, których lubimy. Czas spędzamy z osobami podobnymi do nas. To przecież naturalne. Zapytaj, czy ktoś nie chciałby porozmawiać po angielsku przez 15 minut dziennie. Możecie umówić się, że dzwonicie do siebie wieczorem albo spotykacie się w świecie wirtualnym.

Prawdopodobnie dobrze się znacie, więc będziecie mieć mnóstwo wspólnych tematów. Nauczycie się opowiadać w innym języku o swoich codziennych sprawach, zainteresowaniach i przemyśleniach. A to bardzo przydatna umiejętność.

Miejsce 2: Partner językowy z internetu

W anglojęzycznym internecie powstało wiele stron do wymiany językowej. Idea wszystkich tych serwisów polega na tym, że rejestrują się tam ludzie z całego świata. Można nawiązać z nimi rozmowę w wybranym przez siebie języku.

Najczęściej polecanym portalem tego typu jest Italki.com. W jego bezpłatnej wersji jest dostępna wyszukiwarka partnerów językowych. Wszyscy podają o sobie informacje – jakie języki znają i których się uczą, jakiej są płci, skąd pochodzą, w jakim mieście mieszkają. Możemy skontaktować się z wybranymi użytkownikami i zaproponować im rozmowy w języku, którego się uczymy.

Miejsce 3: Kluby i kawiarnie językowe

Działają zazwyczaj w rożnych miastach. Na czym to polega? W określony dzień, o odpowiedniej godzinie, w wybranym miejscu spotykają się ludzie, którzy chcą porozmawiać w różnych językach. Informacje o cyklicznych spotkaniach są dostępne w grupach na Facebooku. Zazwyczaj można tam też poznać kogoś, z kim warto umówić się poza grupą na rozmowy w języku obcym.

Nie ukrywam, że to doskonała okazja do poznania ciekawych ludzi. Wśród nich znajdą się zagraniczni studenci, wolontariusze z innych krajów, przedstawicie różnych branż. Wszyscy są otwarci na nowe znajomości i konwersację w językach obcych. To świetna forma spędzania wolnego czasu i połączenia go z nauką.

Na przykład w Warszawie od 2008 roku działa grupa Tandem Warsaw International Community. A w ramach tej inicjatywy powstało 11 grup, które skupiają ludzi uczących się różnych języków. I to nie tylko tych najpopularniejszych. Można dołączyć do osób, które mówią po ukraińsku albo turecku.

Często słyszę, że poszukiwanie partnera językowego jest nieskuteczne. A i tak wszystko zależy od nastawienia. Trzeba wiedzieć, jaki mamy cel, czyli jakich ludzi szukamy. A potem zastanowić się, gdzie można ich spotkać. To nic trudnego. 🙂

Podoba Ci się ta forma nauki języków? Czy partner językowy, to osoba, która pomoże Ci w przełamaniu bariery w mówieniu? Które miejsce wydaje Ci się najlepsze?


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

2 komentarzy do “3 miejsca, w których znajdziesz partnera językowego